CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Beycik köyündeki orman kesimini Meclis gündemine taşıdı.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Beycik köyündeki orman kesimini Meclis gündemine taşıdı.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Kemer’in Beycik Köyü’nde Antik Likya Yolu üzerinde bulunan orman bölümünü Meclis gündemine taşıdı. Beycik köylülerinin itirazları nedeniyle bölgede tedirginlik yaşandığını ancak katliamın henüz tamamen terk edilmediğini belirten CHP’li Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye meclis sorusu yöneltti. Özer, ormanı inceltmek yerine ormanın dümdüz kesilmesi nedeniyle köylülerin itiraz ettiğini belirterek, şunları söyledi:

Akarsu yatakları değiştirilecek

“Köylüler ormandaki kesimin tamamen durdurulmasını istiyor. Bu bölümün Antik Likya Yolu sayesinde burada yaşanan turizmi baltalayacağını ve erozyon riski oluşturacağını söylüyorlar. Öte yandan bölgedeki dere yataklarının yer değiştirmesi, ekolojik dengenin bozulması, ormandaki yaban hayatına, bitki örtüsüne ve bitki örtüsüne verilen zarar da etkilenmektedir. Ayrıca Beydağları Milli Parkı’nın sınırında bulunan bu yer, endemik bitkilerin yanı sıra azalan türlere sahip hayvanlar ve hatta nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Likya semenderleri de yaşamaktadır. “

Köylülerin endişeleri ortadan kalkıyor mu?

Özer’in CHP’den Bakan Pakdemirli’ye yönelttiği sorular şöyle: “Beycik köyünde ne tür bir orman kesiliyor, yönetim kurallarına göre iş yapılıyor mu, büyümüş ağaçların kesilip müteahhide satıldığı iddiası doğru mu? Bu normal bir prosedür müdür? Antalya’da son on yılda ilgili sektörlerde kullanılmak üzere kesilen ağaç miktarı ne kadardır? Bunun kent ekonomisine katkısı nedir? Orman kesiminin olumsuz etkilerine ilişkin Beycik köylülerinin itirazları doğası dikkate alınacak mı? Söz konusu uygulama terk mi edilecek? Beycik köylülerinin iddiaları asılsız ve endişeleri asılsız mı? “

NE OLDU?

Beycik’teki Orman İşletme Müdürlüğü’nün inceltmek yerine dümdüz kestiklerini belirten bölge sakinlerinin Kemer Kaymakamlığı ve Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne dilekçe vermesi üzerine kesim süreci geçici olarak durduruldu. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici’nin kendilerine Cuma gününe randevu verdiğini ve uygulamanın tamamen terk edilmesini istediğini belirten köylüler, orman kesilmesi devam ederse pek çok olumsuzluk çıkacağını söylüyor.

Bu olumsuzlukları şöyle sıralamak mümkün: Dünyanın en güzel yürüyüş rotalarından biri olan Likya Yolu cazibeli olmaktan çıkacak, turizmin altını oyacak ve arkeolojik yağma kolaylaşacak. Yetiştirilen ağaçların kesilmesi ile bölgede erozyon riski oluşacaktır. Dere yatakları yer değiştirecek ve ekolojik denge bozulacaktır. Ormandaki yaban hayatı zarar görecek. Flora, bitki örtüsü önemli ölçüde etkilenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here