Diş eksikliği birçok hastalığa davetiye çıkarıyor !

Diş eksikliği birçok hastalığa davetiye çıkarıyor !

Diş Hekimi Zafer Kazak, “Kişinin tedavisinde geri dönüşü olmayan bir yola giriyor. İmplante edilecek vakalar için çok detaylı bir planlama yapmak gerekiyor. Günümüzde 3D implant planlama yöntemi ortaya çıkmıştır. İmplant uygulamasından önce özel tomografiler bilgisayar ortamında alınıp tüm çene transfer edilir.
“Bilgisayar ortamında, nerede ne kadar kemiğin olduğu, hangi damar ve sinirin geçtiği 3 boyutlu olarak döndürülerek ona bakmak ve implantları buna göre planlamak gerekiyor.
İmplantların standart ürünler olmadığını, uzunlukları ve çapları olduğunu belirten Diş Hekimi Zafer Kazak, “Yani implantın hangi bölgeye hangi büyüklükte ve hangi çapta olacağı bu yöntemlerle belirlenecektir.
Aynı zamanda eksen çok önemlidir, bu nedenle birden fazla implant yerleştirilecekse, implantlar üzerlerindeki yükleri eşit dağıtmak için mümkünse paralel olmalıdır. İmplant sağa, implant sola dönükse bu implantlar tutunur, vücut bunu kabul eder, ancak üzerine diş yapmak mümkün değildir.
Bu nedenle planlama çok önemlidir. 3 boyutlu bilgisayar destekli implant planlaması yapılır, implantlar bilgisayar ortamında yerleştirilir ve bu planlama ile özel bir şablon elde edilir.
Bu şablon ile implant işlemi ağza bir şablon yerleştirilerek başlatılabilir. İmplantların delikleri ve açıları şablonda belirlenecektir. Bu şekilde yapılan planlı durum kişiyi rahat ettirecektir. “

“İMPLANT TEDAVİSİNDE AĞIZ HİJYENİNE DİKKAT”

Diş Hekimi Zafer Kazak, “İmplant yaptıran kişilerin ağız hijyenine kesinlikle dikkat etmesi gerekiyor. Doğal diş bakımı yeterli ama implantın ömrü açısından diş ipi ve ağız duşu kullanmakta fayda var.

Yapmış olduğunuz implantların uzun ömürlü olmasını istiyorsanız düzenli olarak bakımını yapmalısınız. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here