Pil Fabrikası “Millet Bahçesi” olacak…

Pil Fabrikası “Millet Bahçesi” olacak...

Eski Dokuma Fabrikası gibi yıllardır atıl durumda olan Pil Fabrikası da halka açılmıştır. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Eylül ayında AK Parti Antalya Milletvekillerinin desteğiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşerek Akü Fabrikası arazisine Milli Bahçe kurulması talebinde bulundu. Tütüncü girişimiyle Akü Fabrikası alanını halka açık bir bahçeye dönüştürme çalışmaları başladı. Başkan Tütüncü, bürokratları ile Akü Fabrikası alanında incelemelerde bulundu.

Cumhuriyet dönemi sanayi tesisi

Akü Fabrikası’nın anılarıyla yaşatılması ve geleceğe taşınması gerektiğine değinen Başkan Tütüncü, “Akü Fabrikası Antalya için Cumhuriyet Dönemi’nin en önemli sanayi tesislerinden biridir… 1999 yılından itibaren burası fabrika kimliğini kaybetmiştir. İnşallah şimdi buraya güzel bir “Millet Bahçesi” getirmek için önemli bir çalışmaya başladık. Bu konuda kollarımızı sıvadık. Bunu istiyor ve tedarik ediyoruz; Fabrikalar Mahallesi Dokuma kampüsünün hemen yanında bulunan bu muhteşem ormanlık alandaki bu fabrika binası anılarıyla yaşasın ve burayı güzel bir millet bahçesine çevirsin. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın değerli desteği, katkıları ve çabaları ile Pil Fabrikası Antalya için önemli bir Milli Bahçeye dönüşüyor. Antalya Kepez’in merkezinde güzel bir Milli Bahçe oluşturuluyor. ” O konuştu.

Fabrika anıları yaşatılacak

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Akü Fabrikası arsasında bulunan binaların yaşatılacağını belirterek, “Bugün burada arkadaşlarımızla güzel bir çalışma gezisi yaptık ve buranın tarihçesi hakkında da bazı bilgiler aldık. Amacımız bu yeşil dokuyu, bu yeşil alanı anılarıyla birlikte halkımızın gezip eğlenebileceği, rahatlayabileceği yeşil bir dokuya dönüştürmektir. Bu konudaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Antalya’mız adına hükümetimize, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve tabii ki Cumhurbaşkanımız Sayın Çalışacağız, deneyeceğiz. Dokuma nasıl; Güzel olursa inşallah Akü Fabrikası Antalya Kepez için güzel bir insan bahçesine ve güzel bir yeşil dokuya dönüşür. Ve buranın gerçek sahibi olan halkımız bundan yararlanacak. ” dedim.

Milli Bahçe Projesi kapsamında eski pil fabrikası arazisinde ağaç ve bitki dokusu zenginleştirilecektir. Mevcut binalar eğitim, kültür, sanat ve spor tesislerine dönüştürülecek. Dokuma’da olduğu gibi Millet Bahçesi de Antalya’nın gerçek sahiplerine sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here