“Kitaplar” 13 Kasımda seyirci ile buluşuyor!

“Kitaplar” 13 Kasımda seyirci ile buluşuyor!

Oyun bugün Belediye Tiyatro Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen lansmanla basına tanıtıldı. Lansmana Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Yönetmen Sabri Özmener, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Akbaş, Tiyatro Yönetmeni Hüseyin Çinal ve oyuncular katıldı.

CUMHURBAŞKANI YÜCEL: “SAHAMIZIN KÜLTÜREL VE ​​SOSYAL FAALİYETLERİ PANDEMİ NEDENİYLE SINIRLANDIRILDI”

Toplantıda basına konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Pandemi nedeniyle Alanya’da kültürel ve sosyal faaliyetler kısıtlandı. Her türlü önlemi alarak izleyicilerimizi oyunlarımızla buluşturmaya çalışıyoruz ”dedi.

Başkan Yücel, “Kitaplar isimli oyunumuz geçen sezon 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelendi. Hepimizin bildiği gibi, salgın nedeniyle sahneye koyamadık. 2020-2021 Tiyatro Sezonuna Kafkas Tebeşir Dairesi ile başlayan Tiyatromuz, sezonun ikinci oyununu da hazırladı. Kitaplar 13 Kasım Cuma günü saat 20: 00’de seyirci ile buluşacak. Salonlarımızın seyirci dolu olduğu günleri kaçırdık. Umarım bir an önce o günlere döneceğiz. Oyunumuzun yönetmeni Alanya’mız tarafından yetiştirilmiş bir sanatçıdır. Bundan da gurur duyuyoruz ”.

“ABT KURUMSAL TİYATROLARININ EN BAŞARILI BİRİ”

Oyunla ilgili basına bilgi veren Yönetmen Sabri Özmener, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve emeği geçenlere teşekkür ederek ABT’nin en başarılı kurumsal tiyatrolardan biri olduğunu vurguladı. Özmener, “Tiyatromuzun kurumsallaşmasında başkanımızın büyük desteği var. İzleyicilerimizin desteği de çok yüksek. Başkanımıza, seyircilerimize, oyunculara ve emeği geçen herkese teşekkür ederim ”dedi.

12 Ekim’de Kafkas Tebeşir Dairesi oyunuyla sezonu açan Belediye Tiyatrosu, yeni oyun “Kitaplar” ı izleyicilerle buluşturacağı günü heyecanla bekliyor.

Oyunun yönetmenliğini İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve aynı zamanda Alanyalı yönetmen Sabri Özmener yapıyor. Oyunun dramaturji çalışmasını Günay Ertekin üstlendi. Dekor tasarımı Gökhan Yücesal, kostüm tasarımı Burcu Melek Bozan ve aydınlatma tasarımı Tayyar Öktem olan oyun 13 Kasım’da seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Oyuna dahil olan sanatçılar; Esra Tığlı Kutertan, Nilay Kara, Fırat Onur Deniz, Emir Burak Kaya, Vedat Akbulut ve Nejat Koper.

Hapishane yıllarında kitaplara sığınarak hayata sarıldı ve şimdi bir kitapçı açtı ve asistanı Betty ile birlikte işletiyor. Günlük rutinleri arasında kitapların ilk ve son cümlelerini hatırlayarak oyun oynamak ve mağazadan kitap çalmayı alışkanlık haline getiren kitap kurdu Christopher ile uğraşmak yer alıyor. Kitaplar, raflar, faturalar ve sıkıntılı müşteriler … Tüm bu rutinler arasında zaman geçtikçe, o gün sokakta bir patlama duyulur ve dışarıda yaralı bir adam belirir, Maddy onu adama yardım etmek için getirir. Yaralı Beyni hastaneye götürmeye çalışırken, silahı olduğu ve bir soyguna karıştığı ortaya çıktı; Ayrıca esnafı dışarıdan rehin aldıkları düşünülmektedir. Böylece durum herkes için anlaşılmaz hale geliyor. Suç, suçlu, doğru, gerçek, hak ve adalet karışıktır. Taraflar yer değiştirir ve olaylar beklenmedik bir yol alır …

Oyunun yazarı Stuart M. Kaminsky kitaplar, sosyal boyutta “suçlu kim” yazmanın ana konusunu ve vicdan, ahlak, suç, adalet, yasalarda eksiklikler, iletişim eksikliği, dengesizliklerle ilgileniyor. ekonomik sistemde, sosyal dışlanma, kitaplar ve filmler aracılığıyla yaratılan efsaneler. Dünya sorunları hakkında titiz bir eleştiri sunuyor.

Kasım ayı boyunca her cuma ve cumartesi seyirci ile buluşacak olan oyun, 13 yaş ve üstü izleyicilere hitap ediyor. Oyun 2 perdeden oluşmaktadır.

Maçların gösterimi 13 Kasım Cuma akşamı saat 19.00’da başlayacak. Seyircilerimiz www.tiyatro.alanya.bel.tr adresinden biletlerini online olarak satın alabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here