Konyalılar Camii’nin yapımı başladı

 Konyalılar Camii’nin yapımı başladı

Kepez Belediyesi, modern inşaatların modern yapıların önünü açtığı mahallelerde gecekondu yıllarında inşa edilen ve artan nüfus ihtiyacını karşılayamayan camilerin konut ve imar sorunlarını çözerek yenilenmesine öncülük ediyor.

Bu kapsamda, kentsel dönüşümün tamamlandığı Düdenbaşı Mahallesi’nde 1979 yılında inşa edilen Konyalılar Camii, sakinlerin isteği doğrultusunda yıkılarak yeniden inşa ediliyor.
6 Eylül 2017 tarihinde belediye desteğiyle temeli atılan caminin karkas inşaatı geçtiğimiz aylarda tamamlandı.

Mimar Sinan’ın protokol yoluna yaptığı iş

Mimar Sinan’ın eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Camii’nden esinlenen caminin mimari projesi de Kepez Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. İhalenin resmiyet kazanması ve yer teslimi sözleşmesi imzalandıktan sonra yüklenici firma Konyalılar Camii inşaatına başladı.

Tütüncü cami şantiyesinde

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, inşaatın ilk gününde cami şantiyesini de ziyaret ederek, yapılacak çalışmalar hakkında sakinleri bilgilendirdi. Vatandaşların cami ile ilgili taleplerini dinleyen Başkan Tütüncü, cami yapımında kullanılacak taşları da inceledi.

Tütüncü yaptığı açıklamada, Antalya protokol yolu Gazi Bulvarı üzerinde Mimar Sinan’ın eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Camii’nin mimarisine bir eser getireceklerini söyledi.

Düdenbaşı’na anahtar teslimi cami

Konyalılar Camii’nin mimarisi, taş işçiliği ve Türk İslam Sanatları eserleriyle adından söz ettiren bir eser olacağına işaret eden Tütüncü, yaptığı açıklamada, “Camimizin karkasını cemaatimiz, yöre halkı ve halkımızın işbirliğiyle tamamladık. Belediye. Belediye olarak caminin ince işlerinin yapımını üstlendik. Vatandaşlarımızla güzel bir eser inşa etmekten mutluluk duyuyoruz. Anahtar teslimi bir cami inşa ediyoruz. Caminin dış cephesinde Manavgat taşı, iç cephede Finike kireç taşı kullanacağız. Mimar Sinan’ın Sokullu Mehmet Camii’ni örnek alarak Konyalılar Camii projesini hazırladık. Camimiz orta dönem Osmanlı mimarisinin karakteristik çizgilerini taşıyacak. El işçiliği nakkaş, hat, kündekârî, çini, taş, mermer, vitray ve vitray gibi sanat eserleriyle camımızı süsleyeceğiz. Antalya’nın protokol yolu Gazi Bulvarı’na yakışacak bu çalışmayı kısa sürede tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here