Göz Torbası deyip geçmeyin!

Göz Torbası deyip geçmeyin!

Yaşlanma belirtileri ilk olarak göz çevresinde başlar. Yüzün odak noktası olan gözler; Yorucu şehir hayatı, çevresel faktörler ve yoğun çalışma temposu nedeniyle kişi için daha yorgun ve yaşlı bir imaj yaratır. Bu nedenle göz çevresi estetiği estetik yüz ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken en önemli yerlerden biridir!

Yeni bir insanla karşılaştığımızda, sıklıkla odaklandığımız ilk yer gözler ve birçok insanın yaşlanmayla birlikte fark ettiği ilk değişiklik de göz çevresi. Göz çevresinde yapılan operasyonlar “periorbital (göz çevresi) gençleştirme” başlığı altında toplanır. Genç ve doğal görünen gözler, genç bir yüz için en önemli durum olarak görülmektedir.

Günümüzde maalesef plastik cerrahlar dışında pek çok yerde cerrahi müdahale, botoks, dolgu ve benzeri işlemler uygun olmayan koşullarda yapılmaktadır. Eğitimsiz, doktor bile olmayan kişilerin yaptığı yanlış uygulamaların ciddi sonuçları vardır. Birçok hasta mağdur oluyor ve çözülmesi zor sorunlarla karşılaşıyoruz.

Göz çevresi estetiği yaklaşımı ayrı bir uzmanlık gerektirir. Bu işi sadece basit bir dolgu veya göz kapağı işlemi olarak düşünmek ciddi sakıncalara neden olabilir. Göz kapağı estetiği ameliyatı için pek çok yöntem vardır ancak ana kural 4 ana bölgenin birlikte değerlendirilmesi gerektiğidir. Bunlar; kaşlar, üst ve alt göz kapakları ve orta yüz (yanak bölgesi). Bu alanlardan herhangi birinin düzeltilmemesi genellikle tam bir gençleşmeyi engeller. Örneğin kaşları sarkık veya yanakları sarkık bir hastada tek başına göz torbalarının düzeltilmesi tatmin edici bir gençleşme sağlamaz.

Genel olarak canlı bir görünüm, genç ve enerjik bir görünüm için hastaların kaşlarının yanı sıra yanakları örten orta yüz bölgesi de düşünülmelidir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile izsiz ameliyat teknikleriyle çok güzel sonuçlar alınabilmektedir. Örneğin son yılların en popüler ameliyatlarından biri olan “endoskopik orta yüz germe” ile yanak ve alt göz kapağı dokuları kaldırılarak olması gereken yere getirilebilir. Bu işlem aynı zamanda ağzın köşelerini kaldırarak ağızdaki kıvrımı (nazolabial bölge) düzleştirir ve yanak ile alt göz kapağı arasındaki geçişi iyileştirir. Aynı şekilde benzer bir yöntemle kaşlar kaldırılarak (endoskopik kaş kaldırma) herhangi bir iz bırakmadan ideal yerlerine getirilebilir.

Genelde göz torbası şikayeti olan hastalar için kapsamlı bir muayene sonrası cerrahi veya ameliyatsız teknikler kişiye özel planlanabilir. Bazı hastalarda cerrahi kesin çözüm olurken, birçok hastada lokal, kısa süreli işlemlerle çok etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Önemli olan nokta tüm bu işlemlerin özellikle göz çevresi estetiği ile ilgilenen deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapılması gerektiğidir. Yüz yapınıza ve isteklerinize göre cerrahınız yüzlerce teknik arasından gerekli ve uygun tekniği uygulayabilir. Bir ameliyat veya ameliyat geçirmeden önce her zaman tüm tedavi seçeneklerini doktorunuzla iyice konuşmayı unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here