Kasım ayının 10 süper besini!

Kasım ayının 10 süper besini!

Pek çok kişinin maalesef sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzak olduğunu, kalın giysilerde kilolarını daha rahat depolayabileceklerini düşünen Fevzi Özgönül, hem hastalıklardan korunmak hem de yemek yemek için Kasım ayına özel 10 besinin mutlaka tüketilmesi gerektiğini ifade etti. sağlıklı ve vücudu küçült.

TURP

C vitamini ve kalsiyum mineralleri açısından zengin bir bitkidir. Sadece kışın değil dört mevsim yemeniz gereken bir besindir. Antioksidan özelliği sayesinde çeşitli kanser riskini azaltır ve son derece lezzetlidir.

HAVUÇ

Bu kök sebzelerle kışın çok lezzetli çorbalar yapabilirsiniz. Havuç tatlı bir besindir ve son derece sağlıklıdır. Aynı zamanda liflidir. Çevrenizdeki herkesin hasta olduğu kış aylarında sizi sağlıklı tutacak bir besindir. Tencere yemeklerinde ve salatalarda kilo vermeye çalışanlar için şeker içeriğinden dolayı abartmadan tüketilmelidir. Yağda eriyen A vitamini içerdiğinden pişmiş tercih edilmelidir.

LAHANA

Lahana çok besleyici ve faydalı bir sebzedir. Güçlü bir antioksidandır. Lahana iltihabı önler, kalp hastalıkları ve karaciğer yağlanmasına karşı koruyucudur. İçerdiği yüksek miktardaki A, C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Potasyum bakımından zengin bir sebze olduğu için tansiyonu dengeler. Lahana iyi bir lif kaynağıdır, bu nedenle sindirim sistemine yardımcı olur ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kabak

Kabaksız sağlıklı kış yiyeceklerinin listesi olamaz. Her türlü vitamin açısından zengin olmasının yanı sıra özellikle A vitamini deposudur. Ayrıca antioksidan içeriği bakımından da zengindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Lif içeriği bakımından zengin olduğu için sindirim sistemini destekler. Balkabağı oldukça sağlıklıdır ve kış aylarında sizi soğuktan koruyacak her türlü minerali içerir. Yemeklerde ve çorbalarda tercih edilebilir.

KEREVİZ

Sonbahar ve kış sebzelerinde enerjisi düşük olmasına rağmen salatalarda, özellikle tencere yemeklerinde ve zeytinyağlı yemeklerde lif içeriği nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Yüksek tuz içeriği içerdiğinden, pişirme sırasında mümkün olduğunca az tuzla pişirilmesinde fayda vardır. Kötü ve yüksek kolesterolü önler, sindirim sistemine iyi gelir, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Karaciğer sağlığı için de oldukça faydalıdır.

TATLI PATATES

Yer elması, A ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından da zengindir. Pek çok antioksidan içeren Kudüs enginarı, vücuttaki serbest radikalleri atarak kalp sağlığını korur. İyi bir bağışıklık güçlendiricidir. Besin değerleri ile kansızlığa da faydalıdır.

KARNIBAHAR

Lahanadan elde edilen karnabahar iyi bir C vitamini kaynağıdır.Ayrıca yapısında E ve B grubu vitaminleri içerir. Kükürtlü bileşenler bakımından zengindir. Sülfürlü bileşenlerin diğer faydalarının yanı sıra antioksidan aktiviteleri de yüksektir.

BROKOLİ

Ülkemizde son yıllarda brokoli yaygın olarak tüketilmektedir. C vitamini ve beta karoten bakımından zengindir. Böylelikle kış aylarında bağışıklığı desteklemektedir. İyi bir kalsiyum ve demir kaynağıdır. Pek çok kanser türüne karşı koruyucu bir besindir.

PIRASA

Yapısında soğan gibi kükürt bileşikleri içerir. Bu kükürt bileşiklerinin antibiyotikler, antiviraller, kan basıncını düşürme, kan lipidlerini düşürme üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Pırasa, içerdiği posa sayesinde bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine katkı sağlar. C vitamini içerir ve yeşil kısımları beta karotendir. içerir.

ISPANAK

Yüksek demir içeriği ile ıspanak, karoten ve C vitamini açısından zengindir.Yüksek iyot içeriğine sahip olduğu az bilinmekle birlikte, büyümekte olan çocuklar ve hamile kadınlarda çok önemli olan iyot açısından değerli bir besindir. A vitamini nedeniyle de göz sağlığına faydalıdır, besin değeri yüksek, ıspanak enerji sağlar, kasları güçlendirir, kemik erimesine iyi gelir, cilt sağlığını korur ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here