Kafeler Caddesi güzelleştirme çalışması başladı

Kafeler Caddesi güzelleştirme çalışması başladı

Yeme-içme sektörüne yönelik işletmelerin bulunduğu Akdeniz Üniversitesi bitişiğinde Kültür Mahallesi’nde bulunan 3805 Sokak kullanıma uygun hale getirildi. Kepez Belediyesi prestijli sokak düzenleme projesiyle sokağa modern bir görünüm kazandırıyor.

Özellikle üniversite öğrencileri için ticari işletmelerin bulunduğu cadde tadilat çalışmaları ile daha estetik ve işlevsel hale getiriliyor.

Projenin yapımı için esnaf ayarı

İhale sürecinin tamamlanıp yer teslimi sözleşmesinin imzalanmasının ardından yüklenici firma, “Kafeler Caddesi” olarak bilinen 3805 Sokak üzerinde gerçekleştirilecek projenin inşaatına başladı. Caddenin doğu kısmı, projenin yapımı nedeniyle araç trafiğine kapatıldı. Bu bölümdeki çalışmaların tamamlanmasının ardından caddenin batı kısmı trafiğe kapatılacaktır. Proje tamamlandıktan sonra trafik tekrar iki yönde açılacak.

Kepez Belediyesi, pandemi nedeniyle Akdeniz Üniversitesi’nde yüz yüze eğitimin yapılamadığı bir dönemde ticari işletmelere zarar vermemek için projenin yapımını gerçekleştiriyor.

Sokak trafiği kapalı değil

Yüklenici firma bölgedeki esnaf ve mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında caddeyi düzenlemektedir. Proje kapsamında mevcut asfalt iş makineleri ile kazılmış ve kaldırılmıştır. 75. Yıl Caddesi ile Dumlupınar Bulvarı arasındaki 20 metre genişliğinde ve 954 metre uzunluğundaki caddede trafik akışını iki yönde koruyan bir proje hazırlandı.

Sokak düzenlemesinde ne var?

Kaldırım ve yol genişliğinin orantılı olarak yeniden düzenleneceği caddede sıcak asfalt ve pres beton kaplama çalışması yapılacaktır. Dekoratif mantar park taşlarının yerleştirileceği kaldırım üzerinde görme engelliler için yürüyüş yolu olacaktır. Yol kenarında park alanları oluşturulacak ve çöp konteynerleri yer altına alınacaktır. Çeşitli ağaç türlerinin dikileceği trafiğe kapalı alanlara oturma mobilyaları yerleştirilecektir.

Tütüncü, Cafeler Caddesi şantiyesini inceledi

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 3805 Sokak’ta başlayan sokak düzenlemesini de inceledi. Şantiyeyi ziyaret eden Başkan Tütüncü, projenin yapımı ile ilgili bürokratlardan ve müteahhit firma temsilcilerinden bilgi aldı. İnceleme sırasında Tütüncü, proje ile birlikte bölgedeki esnafın isteklerini de dinledi.

“Projeyi yerel halkla ortak akılda hazırladık”

Tütüncü yaptığı açıklamada, üniversite öğrencilerinin sosyal yaşam alanı olan 3085 Caddesi’ni güzelleştirme sözü verdiğini belirterek, “Cafeler Caddesi olarak bilinen bu sokağı güzelleştirerek; Hem esnafımıza dinamizm getirmeyi hem de öğrencilerimize rahat bir ortam hazırlamayı hedefledik. Neyse ki sözümüzü tuttuğumuz için mutluyuz. Yöre esnafımız ve yöre vatandaşımız ve muhtarımız ile ortak akıl rehberliğinde güzel bir proje hazırladık. Bu proje ile daha çok gezinti yeri ve kentsel estetiğe sahip bir sokak tasarımı ortaya çıkacak.

“Mahallenin 30 yıllık sıkı çalışmasını iyi biliyorum”

Gençliğinin Kültür Mahallesi’nde geçtiğini hatırlatan Başkan Tütüncü, bölgedeki değişimi şu sözlerle anlattı: “Ortaokul ve liseye gittiğim yıllarda Kültür Mahallesi’nde yaşıyorduk. Bu mahallenin 30 yıllık deneyimini en iyi biliyorum. Kültür bir gecekondu mahallesiydi. Geçmişte mülkiyet ve imar sorunlarının çok yaşandığı bir alandı. Bu bölgenin kaderi 2009 yılından itibaren bizimle birlikte değişti. Kültür, Ahatlı ve Yeni Doğan mahallelerindeki mülkiyet ve imar sorunlarını ortadan kaldırdık. Vatandaşlarımızın gecekondu yerine modern binalar inşa etmesini sağladık. Bu nedenle mahallenin kentsel dönüşümünü gerçekleştirdik. Ama orada durmadık. Yurttaşlarımızla el ele, üniversiteye yakın olmanın avantajını kullanarak Kültür Mahallesi’ni bir üniversite kentine dönüştürdük. “

“Antalya’nın Kafeler Sokağı Olacak”

Sokak düzenlemesinin mahalleye değer katacağına işaret eden Başkan Tütüncü, “Projeyi birkaç ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. 2021 baharında Cafes Street gençlerin dolaşıp hayatlarını yaşadıkları güzel bir ortam olacak. ” O konuştu.

Kepez Mayor Tütüncü, düzenledikleri 3805 Sokak’ın Antalya’ya gelenler için önemli bir cazibe merkezi olacağına işaret ederek, “Çünkü her şehrin kafe sokakları önemli. Büyükşehirlere gittiğinizde, bu şehirlerde genellikle öğrenci bölgeleri bulunur. Bunlar sıklıkla ziyaret edilen, kafelerinde çay içilen, işyerinde vakit geçiren semtlerdir. 3805 Sokak Antalya için böyle bir semt olacak. Bu proje ile hem Antalya hem de üniversite öğrencileri ve mahalle sakinleri kazanacak. Sokak düzenlememiz de kent estetiğine önemli katkı sağlayacak. “

Pandemide esnaf için sokak düzenlemesi başladı

Başkan Tütüncü, pandemi nedeniyle bölge esnafının zarar görmemesi için Akdeniz Üniversitesi’nde yüz yüze eğitimin yapılamadığı bir dönemde sokak düzenlemesi yapımına başladıklarını belirterek, “ Sokak düzenlemeleri ve sokaklarda yapılan yatırımlar esnafın çok rahatsız olduğu işlerdir. Çünkü caddeyi belli bir süre kapatmak zorunda kalırsanız esnaf iş yapamaz. Bu nedenle size farklı bir tepki getiriyor. Bu tür projelerde bu reaksiyon en aza indirilmelidir. Bunun için pandemi nedeniyle üniversitede yüz yüze eğitim sağlanamayınca projenin yapımına başladık. Pandemi günlerinde çok çalışıp, kısa sürede sokağı esnaf ve öğrencilerimiz için hazır hale getireceğiz. “açıklamasını tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here