Varikosel nedir? Neden olur?

Varikosel nedir? Neden olur?

Varikosel, çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaklaşık% 30-40’ında karşılaşılan, testislerdeki kanı boşaltan damarların varisli ve genişlemesidir. Bu genişlemeye bacak içindeyken varis, testis içindeyken varikosel denir. Testis sıcaklığının artması, kontamine kanda zararlı maddelerin testiste birikmesi ve testis kan akımının bozulması testis fonksiyonlarını etkiler ve sperm üretimini bozar.

Nedenler arasında uzun süre ayakta durma, ağır kaldırma, kronik kabızlık ve uzun yürüyüşler bulunur.

Semptomlar neler?

Varikosel semptomları, hastalığın tanı ve tedavisi için oldukça önemlidir.

Testiste varikosel;
Şişme
Şişkinlik
Testislerde ağrı şeklinde semptomlar verebilir.

Bir süre sonra damarlardaki genişleme dışarıdan görülebilecek kadar belirgin hale gelir ve bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir. Varikosel semptomları arasında testislerde şişlik, terleme ve sıcaklık hissi bulunur. Varikoselin semptomlarından biri olan testislerin küçülmesi nadir de olsa bazı hastalarda görülebilir. Varikosel semptomları olan hastalar bir ürolog tarafından muayene edilmelidir.

Nasıl teşhis edilir?

Dikkatli kişiler kendi kendine muayene sırasında varikoseli düzensizlik, şişlik veya testis üzerindeki ağrıdan tespit edebilir. Varikosel teşhisi daha çok kısırlık şikayetleri ile yapılan uygulamalarda doktor muayenesi sırasında konulmaktadır. Ayrıca; Uzun süre ayakta durma, spor veya cinsel aktivite gibi efor gerektiren durumlardan sonra yaşanan ağrı varikoseli gösterebilir. Varikosel muayenesi genital muayenenin bir parçası olarak yapılır. Hasta 21-22 derece oda sıcaklığında ayakta durarak muayene edilmelidir. Hasta dik dururken testisler ve genital bölge gözlenir. Hasta hem normal pozisyonda hem de ıkınma manevraları yapılarak gözle ve elle kontrol edilir. Normal ve zorlayıcı manevralar ile damar yapısında genişleme olup olmadığı belirlenmelidir. Bu işlemlerle klinik olarak varikosel varlığı tespit edilir. Teşhiste altın standart bir doktor muayenesidir. Ayrıca klinik tanıyı desteklemek, varikoselin derecesini belirlemek ve operasyona karar vermek için Skrotal Doppler ultrasonografi yapılır.

Çocuk sahibi olmanın önünde bir engel mi?

Varikosel, spermlerin sayılarını, hareketlerini ve şekillerini bozarak erkeklerin çocuk sahibi olmasını engelleyebilir. Çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaklaşık% 30-40’ında varikosel vardır ve bu durum düzeltildikten sonra çocuk sahibi olma oranı artmaktadır.

Tedavi nedir?

Mikrocerrahi varikosel tedavisinde en başarılı yöntemdir. Bu yöntemde damarlar mikroskop kullanılarak büyütülür ve sorunlu damarlar temizlenir. Tedavi yöntemleri arasında başarı oranı en yüksek ve nüks riski en düşük olan yöntem budur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here