Kepez’in Sahaf Festivali kapılarını açtı

Kepez’in Sahaf Festivali kapılarını açtı

Kepez Belediyesi, AESOB, Antalya Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası ve Sahaflar Derneği işbirliği ile düzenlenen 2. Kepez Kitapçı Festivali, DokumaPark’ta kapılarını kitapseverlere açtı. Pandemi koşullarına uygun olarak düzenlenen festivalin açılışına Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, muhtarlar ve meclis üyeleri katıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bu yıl ikinci kez kapılarını açan kitap kurdu festivalinin Antalya’daki kitap kurtlarına hayırlı olmasını diledi. Kepez Belediyesi’nin Cumhuriyet Bayramı’nı her yıl kitap, bilgi, kültür ve sanatla kutladığını anlatan Başkan Tütüncü, “Bu nedenle Cumhuriyet Haftasını bu anlamlı etkinlikle süslemek ve bu bilgi, sanat ve kültürle kalbimizi güzelleştirmek istedik. kitaplarda dünya. Bu yıl 21 Türkiye antikacı esnafına bir kapı açalım buradaki halktan dostumuz, hepsini bir arada istiyoruz 9 Beğendiğiniz kitaplarda güzel bir gün geçirelim. ” dedim.

Esnafın işine, yemeğine ve ekmeğine katkı

Başkan Tütüncü, DokumaPark’ta düzenlenen her etkinliğin işletmelere ve yerel esnafın fırınlanmış ekmeğine olumlu katkı sağladığını sözlerine ekledi. Kitapçılar Festivali’nde sadece kitap olmayacağına değinen Tütüncü, “Kitapçılar için vazgeçilmez olan DJ etkinlikleri, canlı müzik performansları, sürpriz etkinlikler ve kitap müzayedesi kültürü burada kitapçılarımızı yaşatacak. Geçtiğimiz yıl festivale başladık. Büyük bir heyecanla … Sonuç olarak çok bereketliydi. Bu sene birlikte, özel şartlarda ve özel şartlarda bu kitapçı festivalini açıyoruz. Bu yıl burayı boş bırakmamak istedik. Çünkü önemliydi. Bir geleneğin sürdürülmesi açısından bu yıl ikinci el kitap festivali düzenlendi. Yaptık, umarım sonuçlar iyi olur. “diye konuştu.

Kepez’de 4 kütüphane

“Okumak hepimize çok yakışıyor, okumak insancıl bir eylemdir, okumak, evreni ve evrendeki insanı, kalbimizdeki sevgiyi ve evrendeki insanı anlamak ve anlamak için yapmamız gereken en insani eylemdir. hayatın farklı boyutları. ” Sözlerine devam eden Tütüncü, “Bir yerde ışık varsa orada da ışık olur. Işığın olduğu yerde karanlık yoktur. Kitaba, okumaya, öğrenmeye hep birlikte özel önem vermeliyiz. Kepez Belediyesi olarak temel belediye faaliyetleri bizim işimiz. İmar, çevre, şehircilik, bunlar bizim önemli çalışma alanlarımızdır. Ama tüm bunların yanında şehrin ruhunu yüceltecek, kimliğini değiştirecek, kalplere dokunacak, insana dokunacak işler yapmak da bizim için en az bizim için önemli, değerli ve değerli. Bunun için bu yıl aynı anda 4 farklı kütüphane projesi yürütüyoruz. Millet Kahvehanemizi tamamlayarak hizmete açtık. Cem Karaca, Teomanpaşa, Mehmet Akif, Yeni Emek, Kuzeyyaka, Gündoğdu ve yöredeki gençlerimizin hizmetine sunacak güzel bir kütüphane olarak doğmak üzeredir. Ancak müze, kütüphanecilik anlayışına farklı bir bakış açısı getirecek ve Antalya’daki ilk müze kütüphanesini burada, bu güzel fabrikanın trafo binasında açıyoruz. Şehrimizin kültür yaşamına önemli katkı sağlayacak bu kütüphane, haftanın 7 günü 24 saat önemli bir bilgi ve bilgelik kaynağı olacaktır. Kütüphanelerimizin dördüncü ve amiral gemisi Gülveren, Kentsel Dönüşümde hayata geçirdiğimiz en büyük kütüphanemiz olacak. Öğrencilerimize hem çalışma alanlarına cevap verecek hem de Türkiye’de bir kitap koleksiyonuyla adını duyuracak kütüphaneli okuma odası bir kütüphane olacak. “ifadeleri kullandı.

Dokuma Fabrikası için çok mücadele ettik

DokumaPark’ın bulunduğu eski fabrika alanına değinen Tütüncü, Antalya sakinlerinin bu alana sahip çıktığını belirterek, “Bu ağaçlar kesilirdi. Tüm binalar yıkılacaktı. Burası bir alışveriş merkezine dönüşecek. Antalyalılar buna izin vermedi. 2009 yılından beri burası için büyük bir hukuk mücadelesi veriyoruz. Ne mutlu bizim için bugün DokumaPark, yanında yeni dikilen ağaçlarla güzel bir şehir parkına dönüştü. Fabrikanın tek bir çakıl taşına bile saygı duyarak, onu farklı bir bakış açısıyla buluşturarak güzel bir şehir parkı inşa ettik. Bulunduğumuz bölge 1970’lerin geleneksel bir Antalya caddesi. Bu faaliyet alanında yılın her ayı farklı etkinlikler gerçekleşir. ” dedim.

Eski fabrika bölgesinde 10 müze

dokumapark, bölgede 10 farklı müze yapacak ve 5 adet tam tütüncü olduğunu belirterek, “12 bin 500 m2, Türkiye 8.si, Antalya, Akdeniz bölgesi ve sadece TÜBİTAK Bilim Müzesi işbirliğiyle 2020 yılında tamamlıyoruz ve açıyoruz Akdeniz Bölgesi’nin bilim üssü burası olacak Talep İşte Kepez Belediyesi farkı… Kepez bu hizmetlerle Antalya’mızı geleceğe taşıyor ve çok yakında Balık Pazarı ve Organik Pazarımızın temellerini atacağız. İhalemiz tamamlandı, sözleşmemiz tamamlandı, site de teslim edildi, inşallah hızlı bir şekilde temeli atıp inşaatına başlayacağız.

Antalya Zeytinleri DokumaPark’ta

Sahaf Festivali’ne gelen ziyaretçilere park alanını gezerken DokumaPark alanını ziyaret etmelerini öneren Tütüncü, “Parkta zeytin ağaçları göreceksiniz. O zeytin ağaçlarının her birinin bir hikayesi olduğunu unutmayız. Zeytinler de artık hasat zamanı. Antalya’nın en değerli zeytin ağaçlarını, inşaat için açtığımız yollarda kalan zeytin ağaçlarını getirdik ve dokumaya diktik. Bu zeytinlerin hasatından her yıl 2.500 litre zeytinyağı elde ediyoruz. Konuşmaların ardından Sahaf Festivali’nin açılış kurdelesi kesildi. Başkan Tütüncü, ikinci el kitapçılar festivalini ziyaretçilerle birlikte ziyaret etti.

Kitap severler bu festivalde buluşuyor

Festivale Antalya’nın yanı sıra Mardin, İzmir, Ankara ve İstanbul’dan çok sayıda kitapçı katıldı. Nadir el yazmaları, tarihe tanıklık etmiş kitaplar, dergiler ve orijinal nüshalarının satışa sunulduğu festival, 1 Kasım’a kadar 12.00-22.00 saatleri arasında kitapseverleri ağırlayacak. Kepez Belediyesi, pandemi nedeniyle festival süresince önlemleri bırakmayacak. Festival alanına giriş ve çıkışlar kontrollü bir şekilde sağlanacaktır. Girişlerde ziyaretçilerin ateşi ölçülecek ve elleri dezenfekte edilecektir. Festival alanında maske, mesafe ve hijyen kuralları ön planda olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here