30 Yaş sonrası meme kanserine dikkat!

30 Yaş sonrası meme kanserine dikkat!

Kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanseri görülme sıklığı 30 yaşından sonra hızla artmaktadır. Meme kanseri kişiden kişiye farklı ilerler, bazıları gürültülü ve hızlı, bazıları ise pürüzsüzdür. Bunun temel nedeni, meme kanserinin farklı alt tiplerinin olmasıdır. Ancak en önemlisi meme kanserinin erken teşhis edilip evresine göre en etkili şekilde tedavi edilmesidir. Belli bir yaşın üzerindeki tüm kadınlar için meme kanserini semptomsuz (sertliğe neden olmadan) yakalayabilmek için düzenli aralıklarla meme filmi çektirmek en faydalı yöntemdir. Buna tarama mamografisi denir. Mamografi ile meme kanseri kitle oluşturmadan 3-4 yıl önce tespit edilebilir. 40 yaşından itibaren genel cerrahi uzmanı muayene edilmeli ve yılda bir kez mamografi yaptırılmalıdır. Gerekirse meme ultrasonografisi ve meme MRG mamografiye eklenebilir.

Mamogramların taranması dışında, her ay düzenli olarak kendini muayene eden bir kadın, göğsünde daha erken bir kitle fark edebilir. Ancak bu kişilerde gereksiz kaygıya neden olmamalıdır. Memede görülen tüm kitleler (sertlik) meme kanseri değildir. Herhangi bir kitle şüphesi varsa derhal meme hastalıkları konusunda deneyimli bir genel cerraha danışılmalı ve doktor muayenesi yapılmalıdır.

Tedaviye en iyi yanıt veren kanserlerden biri meme kanseridir. Meme kanserine ne kadar erken yakalanırsa tedavi o kadar kolay ve etkili olur. Erken dönemlerde meme koruyucu cerrahi yani sadece kanserli dokunun alınması yeterli olabilir. Meme koruyucu cerrahi yapıldığında onkoplastik cerrahi tekniklerin uygulanması ile tatmin edici estetik sonuçlar elde edilebilir. Daha ileri aşamalarda meme başı ve meme derisinin korunması ve implantların (silikon) uygulanmasıyla ameliyat mümkündür.

Tüm bu nedenlerden dolayı, meme kanserinin zarar görmesini önlemek için, semptomlar ilerlemeden veya semptomlar ilerlemeden meme kanserini tanımalı ve durdurmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here