ATASEM’den istihdama yönelik kurslar

ATASEM’den istihdama yönelik kurslar

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerel kalkınma hedefi ile üreticilerin bilinçlendirilmesi noktasında Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in eğitim faaliyetlerini sürdürürken, hayvancılığın bilinçlendirilmesi amacıyla Döşemealtı ATASEM’de Yüksek Verimli Kanatlı Yetiştiriciliği Geliştirme ve Adaptasyon Eğitimi açılmış ve istihdam sağlamak.

BİLİNÇLİ ÜRETİM DAHA FAZLA VERİM ALIYOR

Döşemealtı ATASEM Kurs Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi Tarım Hizmetleri Dairesi Araştırma ve Geliştirme Proje Şube Müdürü Dr. Deniz İlaslan Çürek’in verdiği eğitime kursiyerler yoğun ilgi gösterdi. Kursa vatandaşlardan yoğun talep olduğunu kaydeden Dr. Deniz İlaslan Çürek, “Tarım ve hayvancılığın geleneksel yöntemler yerine bilimsel yöntemlerle yapılmasını ve geliştirilmesini istiyoruz.

Çünkü bilinçli üretim daha fazla verim elde edilmesini sağlar. Kursumuzda sadece kümes hayvancılığı değil, aynı zamanda hayvanın ihtiyaçlarının karşılanmasını da öğreteceğiz. Kümes hayvanları biraz hassas bir konudur. Yüksek hastalık riski. Bu nedenle iş sağlığı, hijyen ve gıda güvenliği önemlidir. Hayvan besleme, havalandırma, ışık, soğutma, civciv yetiştirme dönemi ve aşılama programları gibi birçok farklı konuda çok kapsamlı bir kurs çalışmamız olacak. 20 saatlik eğitimin sonunda kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar verilecek. “

ESKİ PROSEDÜRLER YERİNE BİLİMSEL EĞİTİM

Konyaaltı Çakırlar’da çiftçi olan Şerife Topçu, tavuklarının da olduğunu ancak eski usullerle yetiştirdiğini belirterek, bilinçli yetiştirici olmak için kursa geldiğini söyledi. Topçu, ‘Kırktan fazla tavuğum var, onları ebeveynlerinden gördüğüm eski usulle yetiştiriyorum. “Bu işi bilinçli yaparak daha fazla verimlilik elde etmek istiyorum.”

KADIN ÜRETİCİLERİN EĞİTİM TALEPLERİ TAMAMLANDI

7 Renk Kadın Kooperatifi’nin de kurucusu olan Şerife Topçu, “Kooperatif olarak Büyükşehir Belediyesi’nden tavuk yetiştiriciliği konusunda eğitim talebi aldık. Kısa sürede talebimizi yerine getirdiler ve kooperatifte kadınlar olarak kursa başladık. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür ederiz ”dedi.

TAVUKLARA YÖNELİK EKONOMİK ŞARTLAR

Pandemi nedeniyle işsiz kaldığını belirten İlkay Eşsiz, “İleride şehir dışında bir yaylada yaşamak istiyorum. Orada doğal beslenme için tavuk yetiştirmek istiyorum. Kursa nasıl bir yol izlememiz gerektiği ve bu konuda neler yapabileceğimiz konusunda katıldım. Çok faydalı bir eğitim olacak ”dedi.

Teknisyen Naim Küçüktamdemir ise ekonomik şartlardan dolayı farklı bir sektöre yönelmek istediğini belirterek kursa geldi ve “Kursu tamamladığımda yumurtlama tavuğu işine girmeyi düşünüyorum. Bu hizmet için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum ”dedi.

Ekonomik koşullar nedeniyle emekli olduktan sonra ek iş yapmak isteyen ve bunun için ATASEM’in kursuna gelen Necla Konatay, “Kümes hayvanları kursu biraz sıcaktı. Aldığım eğitimlerden sonra yumurta veya et konusunda girişimci olmayı hedefliyorum ”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here