Muratpaşa ödülünü aldı

Muratpaşa ödülünü aldı

Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulamalar Yarışması’nda Kepez Belediyesi ödül aldı, Türkiye Sağlıklı Şehirler Derneği bu yıl 11’incisi düzenledi. Yarışmaya 35 üye belediye 102 proje ile başvurdu. Ruşen Keleş’in başkanlığını yaptığı yarışma, Sosyal Sorumluluk, Sağlıklı Kent Planlama, Sağlıklı Yaşam ve Sağlıklı Çevre olmak üzere 4 kategoride gerçekleştirildi. Büyükşehir belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyeleri ve il-ilçe belediyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Muratpaşa Belediyesi Çevre Komşu Kartı projesi “Sağlıklı Çevre” kategorisinde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Kepez Belediyesi ödül İzmir Karşıyaka Belediyesi ev sahipliğinde Bostanlı Suat Taser Sanat Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Sağlıklı Şehirler Derneği 34 Olağan Konsey Toplantısını aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ümit uysal adına toplantıya Kepez Belediyesi ve Türkiye Sağlıklı Şehirler Derneği meclis üyesi Murat Öztimur Serpil Üstün ve Sağlıklı Şehirler Derneği Kepez Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Koordinatörü Sözen emin katıldı.

TÜRKİYE’NİN ÖNCÜ ÇALIŞMASI

Kepez Belediye Başkanı Ümit Uysal, Yeşil Kart Komşularının geri dönüşümü alanında Türkiye’nin ilk projesinin öncü çalışmalarından biri olduğunu söyledi. Nitelikli evsel atıkların kayıpsız geri dönüştürülmesini sağlayan projede herkesin kazandığını belirten Başkan Uysal, “Komşularımız, nitelikli atıkların geri dönüşümü ile doğal kaynakları korurken aile ekonomileri için yepyeni bir kaynak yaratıyor. Başkan Uysal, Çevreci Komşu Kartı projesinin geliştirilmeye devam edeceğinin altını çizerek, projeye destek veren Muratpaşalılara teşekkür etti.

BİRÇOK ÖDÜL ALMIŞ PROJE

Son olarak, Türkiye Sağlıklı Şehirler Derneği, Nisan 2016’da pilot çalışma olarak başlatılan ve çok kısa sürede il geneline yayılan Yeşil Kart Komşuları projesini ödüllendirdi. Nitelikli evsel atıkların kayıpsız olarak geri dönüştürülmesini sağlayan proje, ilk yılında 20. Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülü’nü almış ve 2017 3. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda “Olağanüstü Başarı Hikayesi” seçilmiştir. 2018 yılında, proje, Gazi Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Çevre, Çevre ve Sağlık Kongresi’nde “En İyi Uygulama Yarışması” nda özel kongre ödülü aldı.

Atmadılar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık projesinin temeli olan ve birçok belediye tarafından uygulanmaya çalışılan Muratpaşa Belediyesi projesiyle yaklaşık 4,5 yılda 14 milyon 929 bin 102 kilogram cam ve kağıt kalitesinde atık evi toplandı farklı isimlerle. Toplanan bu atıklar karşılığında Muratpaşalılar anlaşmalı market ve fırınlarda kullanabilecekleri veya yıl sonunda öğrencilere burs bağışlayabilecekleri 4 milyon 733 bin 699 lira puan kazandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here