Benzer semptromlar, farklı hastalıklar! Bunları karıştırmayın!

Benzer semptromlar, farklı hastalıklar! Bunları karıştırmayın!

Coronavirüs, Coronaviridea ailesinden insanlarda basit soğuk algınlığından şiddetli pnömoniye kadar değişen spektrumda hastalıklara neden olabilen bir virüstür. İnfluenza (grip) virüsü, Orthomyxoviridae ailesinden bir virüstür ve soğuk algınlığı semptomlarına ve akciğer enfeksiyonuna da neden olabilir. Soğuk algınlığı virüsünün% 30-80’i Picornaviridea ailesine bağlı Rinovirüs’dür. Alerjik rinit, kalıtsal bağışıklık sisteminin bunlardan tamamen bağımsız bir hastalığı olarak bilinir.

Bu, dört şikayetin durumunun ateşe yol açabileceğini gösteriyor Türkiye İş Bankası iştirakinin gelişmesi İçerenköy Hastanesi KBB Uzmanı Doç. Dr. Ethem Şahin konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Dört vakanın tümü de hastalarda burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve hafif ateşe neden olabilir. Bununla birlikte, soğuk algınlığının en yaygın nedeni, soğuk algınlığı virüsüdür. Alerjik rinit ateşe neden olmaz. Kişinin ilkbahar aylarında alerji şikayetleri (sık hapşırma, burun kaşıntısı, sulu burun akıntısı, öksürük) varsa ve bu anlamda kendini tanıyor ise viral hastalıklar konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Ancak alerjik rinit hastasının şikayetlerine ateş, yoğun öksürük, kas ağrısı, baş ağrısı ve halsizlik eşlik ediyorsa ve geçmişte benzer şikayetler yaşamamışsa viral ayırıcı tanısı için mutlaka doktora başvurmalıdır. hastalıklar. Alerjik rinitte ateş, yoğun kas ağrısı ve boğaz ağrısı oluşmaz.

SOĞUK ALGISINDA NEFES STRESİ YOK

Doç. Dr. Ethem Şahin sözlerine şöyle devam etti: “Soğuk algınlığında nefes darlığı yok, kas ağrısı çok az veya hiç yok. Kişinin başka akciğer sorunu yoksa hastalık aşağı inmez ve akciğer enfeksiyonuna neden olmaz. Nezle biraz daha şiddetli olurken, anestezik bir ilaçla, biraz dinlenerek ve bol sıvı ile birkaç gün içinde hastalık iyileşme sürecine girecektir. Çoğunlukla 38 derecenin üzerinde ateş, baş ağrısı, yoğun kas ağrısı ve yorgunluk, sık kuru öksürük vardır. Ancak burun tıkanıklığı, sulu burun akıntısı veya sık hapşırma neredeyse yok denecek kadar azdır. Grip virüsü ayrıca akciğerde ölümcül olabilen pnömoniye neden olabilir.

Birbirine çok benzeyen ancak basit farklılıklarla ayırt edilebilen bu dört bozukluk, gerektiğinde basit bir hızlı test ile hemen teşhis edilebilir.

MASKE, SOSYAL MESAFE VE KİŞİSEL HİJYEN KURALLARINA UYARAK HASTANEYE GİDİN

Güncel bilgilere göre koronavirüste en sık görülen şikayetlerin ateş (39-40 dereceye ulaşabilir), 2-3 hafta halsizlik, kas ağrısı, sık kuru öksürük, baş ağrısı, nefes darlığı, tat ve koku alamama olduğunu belirten Şahin, “Bu günlerde grip” Yoğun baş ağrısı, ateş ve öksürük varsa maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyarak hastaneye gitmekte fayda var “dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here