KOSGEB Bilgilendirme Günleri başladı!

KOSGEB Bilgilendirme Günleri başladı!

Kepez Belediyesi, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) işbirliği ile “KOSGEB Bilgilendirme Günleri” düzenledi. Girişimcilik yapmak isteyenler için 2 ay boyunca her çarşamba düzenlenecek bilgilendirme günlerinin ilki Sakarya AKMEK’te gerçekleştirildi. Girişimciliği Geliştirme Destek Programları kapsamında KOSGEB tarafından sağlanan destek, KOBİ Uzmanı Sinan Kibar’ın sunumuyla girişimcilere anlatıldı. KOBİ Uzmanı Kibar, girişimcileri Yeni Girişimci Eğitim Programı, Geleneksel Girişimci Programı ve İleri Girişimcilik Programı hakkında bilgilendirdi. KOSGEB’in “Yeni Girişimcilik Programı” ndan yararlanmak için izlenecek yollar, kuruluş, performans ve kredi desteklerinden nasıl yararlanılacağı adım adım sunumlarla girişimcilere aktarıldı.

KOSGEB Yeni Girişimci Eğitim Programı nedir?

Yeni kurulan işletmelerin en savunmasız oldukları zamanlarda hayatta kalma oranlarını artırmayı ve ulusal plan ve programlar doğrultusunda yeni işler kurmayı ve sürdürmeyi amaçlamaktadır. Yeni girişimci programı, Geleneksel Girişimcilik Programı ve İleri Girişimcilik Programı olarak iki sınıfa ayrılmıştır. Geleneksel Girişimcilik Programı; İşletmeleri kuruluş yıllarında desteklemeyi ve bu işletmelerde istihdamı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel girişimcilikte; vakıf desteği, performans desteği, kredi faiz desteği verilmektedir. Gelişmiş Girişimcilik Programı; Ülkemizin küresel pazarlarda rekabet etmesini, ihracat yapmasını, daha fazla istihdam yaratmasını, marka olmasını, yenilikçi ve teknolojik altyapıya sahip olmasını sağlayacak sektörlerde işletme sayısını artırmayı hedeflemektedir.

Destek programından nasıl yararlanabilirsiniz?

Girişimcilerin KOSGEB’in Girişimciliği Geliştirme Destek Programlarından yararlanabilmeleri için dikkatle izlemeleri gereken yollar vardır. Girişimci olmak isteyenler öncelikle iş fikri için NACE KODU belirlemeli ve süreci başlatmalıdır. Kurulacak çalışmanın NACE tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmek gerekir. KOSGEB tarafından desteklenen mesleklerin Nace kodları www.kosgeb.gov.tr İle öğrenebilirsiniz. İşletme kurmadan önce KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi almak en önemli noktalar arasındadır. Ücretsiz girişimcilik eğitimlerine e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz. Girişimcilik eğitimi için www.kosgeb.gov.tr “Online girişimcilik eğitimleri” bölümüne katılabilirsiniz. KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programları, girişimci olmak isteyenler için hayallerin kapılarını aralıyor.

Kepez Belediyesi’nin KOSGEB işbirliğiyle düzenlediği “KOSGEB Bilgilendirme Günleri”, 2 ay süreyle Sakarya AKMEK’te her çarşamba 10.00-12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here