Nasıl daha az hastalanırız?

Nasıl daha az hastalanırız?

Havanın soğuması ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı artmış, bunun sebebi ise kolaylıkla bulaşıp yayılan yaygın viral üst solunum yolu hastalıklarıdır. Kışın daha yaygındır. Bu mevsimde sıcaklık değişimleri daha fazla olduğu için, insanlar iç mekanlarda daha çok vakit geçirdikleri için halka açık alanlarda çok hızlı bir şekilde enfekte olabilmekte, okullarda, metrolarda, alışveriş merkezlerinde, toplu taşıma ve çalışma ortamlarında insandan insana hızla yayılabilmektedir.

Öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı, terleme, ağız kuruluğu, burun akıntısı, yutma güçlüğü, yırtılma, sulanma gibi birçok semptomla kendini gösterir.

Nasıl Bulaşır?

Çocuklar genellikle hastalığı okuldan alır, eve yani aileye getirir ve daha sonra anne ya da baba bu hastalığı işyerine götürüp meslektaşlarına iletir, kardeşler başka okullara götürür ve sınıf arkadaşlarına iletir. Ya da toplu taşıma, alışveriş merkezi gibi yerlerde edinilen üç solunum yolu enfeksiyonu … Üyelerine bulaşarak hızla yayılır.
Çocuklar en çok üst solunum yolu enfeksiyonlarından etkilenir, daha sonra yaşlıları etkiler.

Üst solunum yolu enfeksiyonunda yapılacak ilk müdahale burun tıkanıklığını açmaktır. Burun tıkanıklığı açılmadığında yine burun tıkanıklığı, kulakta dolgunluk, basınç artışı ve tıkanıklığa bağlı olarak ağızdan solumaya bağlı boğaz ağrısı, ağız kuruluğu ve boğaz enfeksiyonlarının sıklığı artar ve kulak enfeksiyonlarının sıklığı daha fazladır. özellikle çocuklarda. miktar olarak görünür.

Yine burun tıkanıklığı sonucu burundan geri akan akıntı, öksürerek hastalığın yayılmasına neden olur. Burun tıkanıklığı boğaz ağrısı, yüksek ateş, yaygın kas eklem ağrısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif öksürüğe neden oluyorsa grip olarak adlandırılır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda korunmak için genel hijyen kuralları çerçevesinde uyumak, hastalardan uzak durmak, öksürük ve hapşırma sırasında ağzı ve burnu kapatmak genel önlemlerdir, herkesin uyması gerekir.

Virüslerin yok edilmesini kolaylaştıracağı için bol sıvı içilmesi tavsiye edilir. Adaçayı çayı, ıhlamur ve bal gibi doğal maddeler iyileşmeyi hızlandırır. Antioksidan içeren doğal besinler tüketmek, paça, tavuk suyu, turunçgiller gibi vitamin deposu olan besinleri tüketerek iyileşmeyi hızlandırır.

Nasıl daha az hastalanırız?

Özellikle burun tıkanıklığı daha fazla olan çocuklar ve yetişkinler, hafif bir enfeksiyonla daha fazla hasta olurlar. Burun alerjisi, çocuklarda geniz eti, yetişkinlerde burun ve geniz yollarındaki eğrilikler, üst solunum yolu enfeksiyonlarının geç iyileşmesine ve daha uzun sürmesine neden olur.

Kışın korumak için ne yapılmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here