Cavit Arı: Serik sahillerinin halkın elinden alınmasından AKP'li belediye sorumlu

Cavit Arı: Serik sahillerinin halkın elinden alınmasından AKP

Bilindiği üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belek ilçesinde yaklaşık 240 bin m2, yaklaşık 60 bin m2’lik bir alanı kapatarak bu yılın başında Serik İlçesi, Belek ve Kadriye ilçelerinde çevre düzenleme ve imar planı düzenlemelerini yaptı. Kadriye semtinde halkın kullanımına yönelik bin m2. Turizm Tesis Alanına dönüştü. Ayrıca plaj uzunluğu 8 kilometre olan Belek’te yapılan bu planlama ile yerel halkın, bu bölgede yazlık evi olan 10 bin vatandaşımızın ve hatta yabancıların yüzebileceği sahil uzunluğu 830’dan düşürülmüştür. 259 metreye kadar. Halkımız dar bir alana sıkışmış durumda.

AKP’li belediyenin protokol şartlarını uzun süredir yerine getirmediğini tespit eden 2019 Sayıştay Denetim Raporu içeriğinde;
“Protokolün amacı” Amaç “başlıklı protokolün 1. maddesinde Belek Özel Çevre Koruma Bölgesi Boğazkent Beldesi kıyı kesiminin günlük kullanıma uygun olarak işletilmesine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi olarak belirtilmiştir. Özel Çevre Koruma Alanlarının çevresel değerlerini korur.

Protokolde 09.04.2012-31.12.2021 tarihleri ​​arasında işletme süresi belirlenmiş olup 2012 yılı kira bedeli 190.598,00 TL olarak belirlenmiş olup, Üretici Fiyat Endeksi ile sonraki yılların işletme maliyetlerinin artırılacağı belirtilmiştir. (ÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre).

Protokolün “Çalışma Esasları” başlıklı 11. maddesinde fiyat uygulamalarından Belediyenin sorumlu olacağı belirtildi.

Antalya Çevre İl Müdürlüğü tarafından 2018 yılı Ocak ayından itibaren Bakanlığa yazılan bilgilendirme yazıları ve Serik (Boğazkent) Belediyesi’ne yazılan uyarı yazılarında aşağıdaki hususlar belirlendi;

Belediye tarafından Protokol kapsamında ödenmesi gereken kiralar 2016 yılından beri ödenmemektedir. 2016 yılı için ödenecek kira 228.538,50 TL; 265.950,25 TL 2017 için; Toplam 1.202.193,11 TL ve gecikme faizi, 2018 yılı 309.486,31 TL ve 2019 yılı 401.218,05 TL’dir.

Söz konusu alanda Protokol şartlarına aykırı yapılar var.
Deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı içerisinde yaklaşık 1.000 metrekarelik bir alanda halı tarlası yapmak için Belediye tarafından kumulları tahrip edilmiş ve bunun sonucunda kaplumbağaların yuvalama alanları zarar görmüştür.

Düzleştirilen alan çitle çevrilerek çimlendirildi ve alanın doğal yapısı tahrip edildi.
İl Müdürlüğü tarafından tespit edilen uydu görüntülerine göre, plaj alanından iş makinesi ile kaçak kum çekildi, iş makineleri belirlenen kumul alanlarında bekletilerek alan geri döndürülemez hale getirildi.

3621 Sayılı Kıyı Kanunu, 1 / 25.000 ölçekli Çevre Planı, Sahil Alanları Plan hükmü, İzinsiz yapılar inşa edilerek İlk Koruma Bölgesi ve İkincil Koruma Bölgesi ile ilgili plan hükmü, alanın tahrip edilmesi, alandan kum alınması kaplumbağa yumurtlama alanlarına zarar vermek. Plan hükmüne aykırı hareket edildi.
İl Müdürlüğünce Belediyeye defalarca yazı yazılmış ve bölgenin Protokol ve yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde restorasyonu istenmiş ancak Belediye tarafından gerekli işlemler yapılmamıştır. “sorunlar dahildir.

Görüldüğü üzere Serik Belediyesi hem kira bedeline hem de Protokol’ün birçok hükmüne aykırı hareket etmiştir. Raporda ayrıca İl Müdürlüğünce yapılan tespit ve görüntülerle bu protokole ilişkin ihlallerin kayıt altına alındığı, Belediyeye defalarca uyarı yazısı yazıldığı ancak Belediyeden herhangi bir yanıt alınmadığı belirtiliyor.

Serik plajlarının halktan el konulması Sayıştay raporunda yer alan gerekçelerle AKP Belediyesi’nin bir sonucudur.
Son yerel seçimlerde halkı değil kirayı koruyan ve koruyan hizmet anlayışını benimseyen AKP’li belediye vatandaşları tarafından cezalandırıldık. Vatandaşlarımız hak ettiklerine nasıl sahip çıkacaklarını bilirler ve zamanı geldiğinde yanlış yapanları cezalandırırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here