65 yaş üstü nasıl aktiviteler yapmalı?

65 yaş üstü nasıl aktiviteler yapmalı?

Antrenör, Spor Eğitmeni Esranur Kaplan, “Hareketsizlik yaşlanmayı hızlandırır ve yaşamı kısaltır. Bu nedenle 65 yaş üstü kişilerin fiziksel aktivitelerini her koşulda artırmaları gerekmektedir. Yaşlılara haftada 5 gün 30 dakika orta derecede yorucu yürüyüşler öneriyoruz. “Yaşlılar bahçecilikten bisiklete binmeye, parkta torunlarla vakit geçirmekten hayvanların yürümesine kadar pek çok aktiviteye yer vermeli” diyor.

Yaşlılık, belki de hayatın en zor dönemlerinden biridir … İnsan yaşlandıkça daha fazla bakıma, sevgiye ve şefkate ihtiyaç duyar. Yaşlılık, insan olmanın değişmez bir yasası olsa da, yaşlılığı geciktirmek veya kaliteli bir yaşlılık yaşatmak için yapılması gerekenler vardır. Bunlardan biri mümkün olduğunca çok hareket etmektir. Ancak pandemi döneminde alınan tedbirler, 65 yaş üstü kişilerin taşınmak bir yana evden çıkmasına engel oldu. Süreç uzadıkça yaşlıların endişeleri artıyor; zihinsel ve fiziksel sağlıkları bozulur.

Her yaş ve koşul için spor!

İnsanın her yaşta ve her koşulda yapabileceği, dinamik bir yaşam için programlanmış fiziksel aktiviteler vardır. Eğitmen, Spor Eğitmeni Esranur Kaplan, fiziksel aktivitenin yaşamı uzattığını ve yaşlanmayı geciktirdiğini belirtiyor. Kaplan, “Ne ileri yaş ne de kronik hastalıklar fiziksel aktiviteyi engellemez” diyor, “Hareketsizlik hayatı kısaltır; daha erken yaşlanmaya neden olur. Hareket eksikliği yaşlanma sürecini oluşturan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır; Kronik hastalıkların daha erken yaşta görülmesini sağlar. Kısacası yaşlılığı hızlandırır ve yaşam süresini kısaltır. Bu nedenle 65 yaşın üzerindeki kişilerin fiziksel aktivitelerini artırmaları gerekmektedir. Belli bir yaşın üzerindekiler mutlaka hekimlerine danışarak faaliyetlerinin yoğunluğu, türü ve süresini belirlemelidir ”.

5 gün 30 dakika yürüyüş

Esranur Kaplan’a göre yaşlılar için en çok tavsiye edilen aktivite yürüyüş … Yaşlıların dinlenerek sık sık yürüyüşler yaparak fiziksel aktivitelerini artırmaya başlayabileceklerini söyleyen Kaplan, şöyle devam ediyor: “Haftada 5 gün 30 dakika orta yoğunlukta yürüyüşler öneriyoruz. Çarşı-market alışverişi kısa mesafeden yapılırsa yürüyerek de yapılabilir. Alışveriş için uzun mesafelere gidiyorlarsa inip toplu taşıma araçlarından önce 1-2 durak yürüyebilirler. Asansör yerine merdivenlerden inip çıkmak da faydalı olacaktır. Ayrıca yaşlılarımız arkadaşları ile evde değil dışarıda buluşup yürüyüşler yapabilirler. Bu hem ruh hem de beden sağlığı açısından yapacakları en önemli yatırımlardan biridir. “

Ev ve bahçe işi yapın

Yaşlılar için ellerinden geldiğince ev işlerini en iyi şekilde yapmalarının iyi olacağını belirten Esranur Kaplan, bahçecilikten bisiklete, torunlarla parkta vakit geçirmekten hayvan yürüyüşüne kadar pek çok alternatifin bulunduğunu vurguluyor.

Peki tüm bu aktiviteler yaşlanmayı geciktirmenin yanı sıra yaşlılara ne gibi faydalar sağlıyor? Kaplan bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Fiziksel aktiviteyi artırmanın kalp hastalıkları, inme riski ve TİP 2 diyabet riskini azalttığı biliniyor. Yüksek tansiyonu iyileştiren fiziksel aktiviteler, özellikle kolon ve meme kanseri olmak üzere bazı kanserlerin risklerini azaltır. Hareket kabiliyeti artmış kişilerin kiloyu kontrol etmeleri daha kolayken uyku kalitesini arttırır. Bunlara ek olarak aktif yaşam; Depresyonda azalma, bilişsel işlevlerde iyileşme ve sosyalleşme gibi birçok faydası olduğunu belirtelim. “

65 yaş üstü için aktivite önerileri

Haftada 5 gün 30 dakika orta yoğunlukta yürüyün.
Sık sık yürüyüşe çıkın ve dinlenin.
Pazar-çarşı alışverişini kısa bir mesafeden yürüyerek yapın.
Uzaktan alışveriş yapacaksanız, toplu taşıma araçlarından önce kalkıp 1-2 durak yürüyün.
Arkadaşlarınızla evde değil dışarıda buluşun ve birlikte yürüyüşe çıkın.
Asansör kullanmak yerine merdivenlerden yukarı ve aşağı gidin.
Ev işlerinizi elinizden geldiğince kendiniz yapın.
Bahçe işleri yapın, meyve ve sebze yetiştirin.
Bisiklete binin, olabildiğince uzağa yüzün.
Torunlarınızla parkta vakit geçirin.
Evcil hayvanlarınızı etrafınıza götürün.
Esnekliği artıran egzersizler yapın.
Hayatınıza güç artırıcı egzersizler ekleyin.

Yaşamın ilerleyen dönemlerinde fiziksel aktiviteyi artırmanın olumlu etkileri

1-) Kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır.
2-) Tip 2 diyabet riskini azaltır.
3-) Yüksek tansiyonda düzelme sağlar.
4-) Kolon ve meme kanseri başta olmak üzere bazı kanser risklerini azaltır.
5-) Kilo alımını engeller.
6-) Kalp ve akciğer performansını iyileştirir.
7-) Eklem sağlığını iyileştirir.
😎 Kemikteki mineral yoğunluğunu arttırır. 9-) Düşmeyi önler, kalça kırığı riskini azaltır.
10-) Depresyonda azalma sağlar.
11-) Bilişsel işlevleri düzeltir.
12-) Uyku kalitesini iyileştirir.
13-) Sosyalleşmeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here