Kronik burun tıkanıklığı nedir? Çözümü nelerdir?

Kronik burun tıkanıklığı nedir? Çözümü nelerdir?

Burun tıkanıklığı ilk bakışta basit görünse de aslında birçok hastalığa zemin hazırlayabilir. Kronik burun tıkanıklığı, uykusuzluk ve yorgunluk gibi yaşam kalitesini düşüren sorunlara neden olurken, uzun vadede kalp büyümesi gibi çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Onu almak horlamaya, uyku problemlerine, konsantrasyon problemlerine neden olabilir.

Soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıklar geçici burun tıkanıklığına neden olabilir ancak bu bir problem değildir. Burun iç kısmındaki eğriliğin neden olduğu kronik burun tıkanıklığı, yani burun etinin sapması veya büyümesi, uzun vadede oksijen eksikliğine neden olur ve vücudu olumsuz etkiler. Akciğerlerimize yeteri kadar temiz hava gelmediğinde oksijen-karbondioksit değişimi etkilenir, kanımız eksik oksijeni dokulara taşır ve zamanla doku hasarı gelişir. Kaliteli bir uyku ile uyuyamayan kişide de yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü gelişir, yüksek tansiyonu takiben kalp ritim bozukluğuna başlar ve bir süre sonra kalp büyür.

Kronik burun tıkanıklığı olan hastalarda en önemli belirtilerden biri horlamadır ve kişi sabah uyandığında ağızda kuruluk hissi oluşur.

Burun iç kısmındaki eğrilik (deviasyon), genellikle travma sonrası gelişen burun orta kısmının eğriliğidir. Hamilelik sırasında, hatta rahimde bile bebeğin dönme hareketleri sırasında burun travmaya maruz kalabilir, doğum ve çocukluk dönemindeki felçlerde sapmanın gelişmesinde rol oynar. Her sapma burun tıkanıklığına neden olmaz. Toplumda burun eti olarak bilinen konka dediğimiz burun yapılarının şişmesi de kronik burun tıkanıklığının sebeplerinden biridir. Kadınlarda adet dönemlerinde burun etinin şişmesine ve hamilelikte hormonal değişikliklere neden olur.

Kronik burun tıkanıklığının nedenleri arasında sürekli alerjiler de önemli yer tutmaktadır. Özellikle alerjik geçmişi olan hastalarda gelişen polip gibi yapılar burnu tamamen tıkayabilir. Burun tıkanıklığı, burnu tahriş eden herhangi bir maddeye verilen reaksiyonun bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. En yaygın olanı tütün dumanıdır. Bazı hastalar başarılı bir burun ameliyatı geçirseler bile sigara içmeye devam ettikleri sürece tam olarak rahatlayamazlar. Olağandışı nedenlerden biri gastroözofageal reflü hastalığıdır (GERD). Tedavide mide asidinin burun yollarına kaçması engellenmelidir.

Kişilerin burun tıkanıklığından kurtulmak için başvurdukları ilk burun spreyleridir.Bu spreyler maksimum 4-5 gün kullanılabilir ancak kişiler burun solunumu rahatlığı ile burun spreyi kullanmaya devam etmektedir. Ancak bu spreylerin uzun süreli kullanımı insanlara tutunmaya neden olabilir. çözüm sağlamaz ..

Burun tıkanıklığının nedeni deviasyon ise tek çözüm ameliyattır. Kemik ve kıkırdak eğriliği düzeltilirse solunum problemi düzelir. Burun ameliyatlarını artık oldukça rahat ve konforlu bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Sanırım burun ameliyatlarını korkulan bir ameliyat olmaktan çıkardık

Sık sinüzit ataklarında iltihabı önce ilaçla kurutur, ardından deviasyon ve konka bülloza gibi anatomik problemleri ameliyatla ele alırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here