Falezlerde çevre temizliği yapıldı

Falezlerde çevre temizliği yapıldı

Antalya’nın turizm başkenti dünyaca ünlü falezlerin Kepez Belediyesi, Todos’un desteği ve Türkiye Dağcılık Federasyonu üyesi dağcılar ile temizlik çalışması yaptı.

Profesyonel dağcılar ve belediye personeli çevreyi temizlemek için günün erken saatlerinde Falez 2 Park’ta buluştu. Çalışma öncesi teçhizat kontrol edildi, ipler bağlandı, miğferler takıldı ve tüm güvenlik önlemlerinden emin olan dağcılar yer yer 40 metre yükseklikteki uçurumlara inmeye başladı.

Dağcılar plastik şişelerden sigara izmaritlerine ve maskelere kadar buldukları çöpleri bazen elleriyle bazen de maşayla toplarken, kaya tırmanışı sırasında kurulan sistemle poşetlerde toplanan çöpler halat ve makaralar yardımıyla yukarı çekildi. Günün sonunda kayalıklardan yaklaşık 250 torba çöp çıktı.

ÇÖZELTİ BERTARAFI

TODOSK Başkanı Fahri Altun, Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle rutin olarak uçurumları temizlediklerini söyledi. “Temizleyebilmemize rağmen, bu temel bir çözüm değil. “Ana çözüm, çöpü uçurumlara değil, çöpe atmayı öğretmek.”

DENİZ HAYATI İÇİN TEHLİKE

Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Oya Uysal, kayalıklara atılan çöplerin özellikle yağmurlar başladığında denize ulaşacağına ve deniz canlıları için büyük tehlike oluşturacağına işaret etti. Uysal, “Başkanımız Ümit Uysal’ın da vurguladığı gibi, temiz, sağlıklı ve mutlu bir toplum olabilmemiz için komşularımızın bu konuda duyarlı olması gerekiyor.” Dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here