Korona salgınındaki gizli tehlike: Obezite!

Korona salgınındaki gizli tehlike: Obezite!

Obezite (obezite) ve obezite ile ilişkili eşlik eden kronik hastalıklar, Covid-19 salgınında tüm dünyada insanlık için yaklaşan gizli tehlike olarak tanımlanıyor. Uzmanlar, son zamanlarda obezitenin tüm dünyanın en büyük sorunu haline gelirken Covid-19 salgınının da eklenmesi ile tecrit kuralları nedeniyle obez insan sayısının daha da arttığını vurguluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Fahri Yetişir, “Obezitenin artmasıyla birlikte şeker hastalığı, kolesterol düzensizliği, yüksek tansiyon, bazı kanser hastalıkları, felç, iktidarsızlık ve kalp hastalıkları gibi birçok ciddi hastalık da arttı” dedi.

YANLIŞ BESLENME DİKKATİNE VE YAŞAM STABİLİZE EDİLDİ!

Obezite ile ciddi bir mücadele için obezite faktörlerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini belirten Obezite ve Metabolik Cerrah Doç. Dr. Fahri Yetişir bunları şöyle anlattı:

Hepimizin bildiği gibi, obezitenin ilk faktörü yetersiz beslenmedir. Besin değeri düşük, vitamin ve mineral içeriği düşük, kalorisi yüksek besinler ile gereğinden fazla yemek yemek. İkinci faktör hareketsiz yaşam, yani daha az günlük aktivitedir. Covid-19 salgını hayatımıza girerken bu iki faktör tüm insanları kötü etkiledi. “

İnsanların tecrit kuralları nedeniyle kendilerini evlerine kapattıklarını belirten Doç. Dr. Fahri Yetişir, bu durumun insanların hareket miktarını önemli ölçüde azalttığını belirtti. Covid-19 nedeniyle evlerine kapatılanların çoğunun evde kendi yemeklerini sağlamak için gittiğini, bir kısmının da bu yemek hazırlama işini abarttığını belirten Doç. Dr. Fahri Yetişir, “Covid sürecinde çok çeşitli yemekler, ekmekler ve farklı karışım ve tatlarda tatlılar yapıldı ve tüketildi. Bu insanların hayatına fazladan kilo olarak geri döndü ”dedi.

OBEZİTE, KOVİDE BAĞIŞIKLIĞI AZALTIR

Morbid obezitenin başlı başına kronik bir hastalık olarak değerlendirildiğini belirten Doç. Dr.Fahri Yetişir şu uyarılarda bulundu:

Hepimizin bildiği gibi, kronik bir hastalığa sahip olmak, vücudun Covid-19 hastalığına karşı savunma sistemini de zayıflatıyor. Morbid obez olan hastaların Covid-19 hastalığına sahip olma ve diğer insanlara göre daha şiddetli acı çekmeleri daha olasıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere Covid-19 salgını obeziteye zemin hazırlıyor, obezite de vücudun Covid-19’a karşı savunma sistemini zayıflatıyor ve ciddi bir Covid-19 hastalığına zemin hazırlıyor. “

OBEZİTEDE AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ

Sağlık Bakanlığı’nın 2010 yılı verilerine göre% 30,3’lük obez birey oranı ile ülkemizin Avrupa’da ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Doç. Dr. Fahri Yetişir, obezite ve nedenlerini ortadan kaldırmak için sürekli bir savaşa ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Obezite ve şeker hastalığı ameliyatı için kendilerine başvuran hasta grubunun geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 2 kat arttığını belirten Doç. Fahri Yetişir, “Beden kitle indeksi 40’ın üzerinde olan, diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastalar, operasyon için herhangi bir sorun yoksa detaylı bir araştırma ve obezite ekibimizin muayenesi sonrasında ameliyat edilebilmektedir. Ameliyat hazırlığı sırasında ve sonrasında Covid-19 hastalığına karşı maksimum izolasyon kurallarına uyulur ve tüm hastalar ameliyattan önce Covid 19 için test edilir.

Obezitenin birçok kişinin düşündüğü gibi sadece biçimsel bir sorun değil, beraberinde birçok kronik ağır hastalığı da getiren ciddi bir sağlık sorunu olduğunun altını çizen Doç. Fahri Yetişir, “Sağlığımızın düşmanı olan obezite ile mücadelede daha ciddi ve ısrarcı olmamız gerekiyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here