Dokuma’ya Zeytinli Sarnıcı

Dokuma’ya Zeytinli Sarnıcı

Kepez Belediyesi, kültür, sanat ve müze adasına dönüştürdüğü eski Dokuma Fabrikası kampüsünü kültürel objelerle zenginleştirmeye devam ediyor.

Türkiye’nin tekstil alanındaki en önemli mimari eseri 84 açık hava minyatür müzesinde sergilenen, Antalya’nın önemli bir kültür mirası olan Elma Arısı Sereni’nin bir nüshası ile tam olarak Likya Tahıl Deposu yapılmıştı. Kepez’de yaşanan kentleşmeyi anlatmak için gecekondu müzesi olarak inşa edilen dokuma, Bir Zamanlar Antalya Müzesi, Anadolu Oyuncak Müzesi ve Klasik Arabalar Müzesi’ni de içeriyor.

Dokumada Yörük kültürü

Açık hava müzesi haline gelen eski Dokuma Fabrikası kampüsü, artık su kültürünün önemli bir nesnesi haline geldi. İlçede son yıllarda göçebe göç kültürünün son şahitleri olan 9 sarnıçın peyzajını yapan Kepez Belediyesi, Dokuma alanında bu tarihi su depolama yapısının bir örneğini sergileyecek.

Antalya Yörüklerinin yüzyıllardır kışlık ve yazlık beldelerine göç ederken su ihtiyacını karşıladığı Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemi sarnıçları Dokuma’da olacak.

Zeytinli Botanik Parka Sarnıcı

Dokuma alanında 74 farklı türden 400 ağaç, 5 bin bitki ve 7 tematik bahçenin bulunduğu Botanik Park’a şehrin kültürel mirasını geleceğe taşımak ve dikkatleri üzerine çekmek amacıyla bir sarnıç yapılmıştır. suyun önemi.

Botanik Park, Antalya’nın tarihi göç yolu üzerinde bulunan ve Anadolu Selçuklu döneminin izlerini taşıyan Zeytinli Sarnıcı’nın tam örneği ile görsel sanatlar uzmanları tarafından yapılmıştır. Sarnıcın yapımında dokuma alanında bulunan taşlar kullanılmıştır.

Sarnıcın çevre düzenlemesini daha önce Kepez Belediyesi Antalya Bulvarı üzerinde yapmıştı.

Tütüncü sarnıcı inceledi

Kültürel objenin dokuma alanına getirilmesine yardımcı olan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yapımı devam eden sarnıç şantiyesinde de incelemelerde bulundu.
Başkan Tütüncü yaptığı açıklamada, DokumaPark’ın farklı kültürel ve sanatsal objeler, çevreci ve kentleşme unsurlarıyla Antalya’nın yeni yaşam merkezi olduğunun altını çizdi.

‘Su gibi aziz ol’ duası Dokuma’da

DokumaPark’ın sadece bir şehir parkı değil, aynı zamanda bir kültür ve sanat adası olduğuna işaret eden Tütüncü, parkın içine neden sarnıç yaptırdıklarını şöyle anlattı: “Yörük kültürü, Türkmen kültürünün özüdür. Antalya’nın kültür kodlarına baktığımızda hâkim bir Yörük ve Türkmen kültürünün hakim olduğunu görüyoruz. Göçebelerin en önemli özelliği göçebe olmalarıdır. Yaz aylarında yaylalara, kışın ise kıyı bölgelerine göç ederler. Dolayısıyla bu göçler sırasında hem kendi su ihtiyacını karşıladıkları hem de yanlarında götürdükleri hayvana su sağladıkları sarnıçlar Türk kültürünün önemli bir mimari değeridir. Bu nedenle Antalya’da çok sayıda sarnıç yapılmıştır. Büyüklerimiz bir zamanlar bu sarnıçları “su gibi aziz ol” duasına kavuşturmak için yapmışlardı.
Sarnıçlar, suya gösterilen saygının Antalya mimarisine getirdiği tasarım formudur. Dokuma’daki botanik bahçemizin tam ortasında güzel bir yerde atalarımızın bize verdiği sarnıçlardan bir örnek yaptık.

Suya verilen değer açıklanacak

Botanik Bahçesi’ni ve DokumaPark’ı ziyarete gelen herkese Antalya’nın sarnıçlarını ve kültürel mirasını göstereceğiz. Antalya-Burdur Yolu üzerinde Otoban kantarı yanında bulunan Zeytinli Sarnıcın botanik bahçemize birebir kopyasını yapıyoruz.

Atalarımızın ne kadar gönüllü olduklarını, su için ne kadar değerli olduklarını, su gibi aziz olma dualarını takip ederken, Antalya’ya getirdikleri mimari bir formu eşsiz bir şekilde şehrin kayıtlarına koymak istiyoruz.

Çünkü tarihi sarnıçların bulunduğu yerler artık yolların ya da peyzaj dokularının ortasında. İnsanlar yanlarına gidip sarnıçları inceleme fırsatı bulamıyor. Bu mimariyi merak edenlere bu fırsatı burada getiriyoruz. Bu açıdan su sarnıcı çalışmamızı özgün ve özel bir eser olarak tanımlıyoruz. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here