Kadınların gizli korkusu: İdrar kaçırma!

Kadınların gizli korkusu: İdrar kaçırma!

Tıbben idrar kaçırma olarak adlandırılan istemsiz inkontinans, idrar kaçırma veya mesane (mesane) kontrolü kaybı olarak tanımlanır ve toplumda özellikle kadınlarda çok yaygın bir hastalıktır.

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar bu sorun merkezinde günlük aktivitelerini ve sosyal hayatlarını planlarlar ve bu durum yaşam kalitelerini olumsuz etkiler. Üriner inkontinansı olan kadınlarda cinsel sorunlar, özgüven kaybı, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunlar daha sık görülür.

İdrar kaçırma türleri nelerdir?

Stres tipi idrar kaçırma: Bu tip idrar kaçırmada öksürme, hapşırma, gülme, aniden ayağa kalkma, ağır yük kaldırma gibi ani karın içi basıncının arttığı durumlarda idrar kaçırma damla damla meydana gelir. En önemli risk faktörleri hamilelik, doğum ve menopozdur.

Urge tipi idrar kaçırma: İdrar yapma hissi ile ani idrar kaçırmadır. Mesanedeki ani istemsiz kasılmalar neticesinde kişi tuvalete ulaşamadan idrar kaçırma meydana gelir. Bu tür kaçırılmalarda kişi gece gündüz sık sık tuvalete gider. Bu hastalıklardan biri yoksa sıkışma tipi idrar kaçırma, başka bir hastalığa bağlı gelişmezse aşırı aktif mesane sendromu olarak da adlandırılır.

Taşma tipi idrar kaçırma: Mesane dolu olmasına rağmen duyu kaybına bağlı olarak idrar yapma dürtüsü yoktur ve mesane kapasitesini aşan bir seviyeye kadar doldurulduğunda taşma şeklinde idrar kaçırma görülür.

Kombine idrar kaçırma: Bazen idrar kaçırma hem stres hem de ani idrar kaçırma şeklinde olabilir. Bu duruma kombine tip idrar kaçırma denir.

Total idrar kaçırma: Gece gündüz sürekli idrar kaçırmadır.

Çoğu kadın, idrar kaçırmayı utanması ve doktora başvurmayı geciktirmesi gereken bir durum olarak görür. Bununla birlikte, idrar kaçırma çoğu hastada basit yaşam tarzı değişiklikleri ve basit ilaçlarla tedavi edilebilir.

Doktor muayenesinde idrar kaçırma şikayetleri utanmadan açıklanmalıdır. Çünkü hastadan alınan öykü, tanı ve tedavi planlamasında önemli bir yere sahiptir.

İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gereken durumlar şunlardır;

İdrar kaçırma, yanma, idrara çıkmada güçlük ile birlikte idrarda kan
İdrar kaçırma günlük aktivitelerinizi, sosyal ilişkilerinizi, yaşam kalitenizi ve günlük planlarınızı etkiliyorsa
Şikayetleri artıyorsa

Günümüzde modern tıbbın gelişmesi ve cerrahi tekniklerin gelişmesi doğrultusunda kadınlarda idrar kaçırma başarıyla tedavi edilebilmektedir. Araştırmalar, kadınların sosyal yaşamının ve yaşam kalitesinin, benlik saygısının ve cinsel yaşamının tedavi sonrası önemli ölçüde arttığını göstermiştir. Sonuç olarak kadınlarda idrar kaçırma normal yaşamın bir parçası olmayıp tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here