“Üreten Kadınlar Kazanan Yarınlar” Projesi büyüyor

“Üreten Kadınlar Kazanan Yarınlar” Projesi büyüyor

Proje kapsamında Korkuteli ve Kepez’de 2 üretim tesisi kurulacak. Projenin somut katkılar sağlaması hedefleniyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından hem kooperatifçiliğe hem de yerel kalkınma hedefiyle kadın üretimine destek olmak amacıyla hayata geçirilen BAKA destekli ‘Geleceği Kazandıran Üretken Kadın’ projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler ve Ajans uzmanları, proje kapsamında faaliyete geçirilmesi planlanan Korkuteli ilçesindeki Kuru Gıda Üretim Tesisi ve Kepez ilçesindeki Merkezi Gıda Üretim Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

KURU GIDA ÜRETİM TESİSİ KURULACAK

BAKA Heyeti, İmrahor Mahallesi Korkuteli Mahallesi’nde 2.310 metrekare alanda bulunan tek katlı eski okul binasını ziyaret etti. Proje Koordinatörü Güliz Yaman ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (KORKOOP) Başkanı Dudu Kocabaş’ı temsilen S.S., proje kapsamında “Kuru Gıda Üretim Tesisi” olarak işletmeye alınması planlanan alan hakkında bilgi verdi.

ESKİ AŞEVİ ÜRETİM TESİSİ OLACAK

Korkuteli’ndeki saha gezisinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kepez’de Antalya Toptancı Hali’nde yer alan ve “Merkezi Gıda Üretim Tesisi” olarak faaliyete geçirilmesi planlanan eski aşevi binası da ziyaret edildi. Ziyarette Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Ar-Ge ve Yapılandırma Şube Müdür Yardımcısı Ayten Bilgen ve Proje Koordinatörü Güliz Yaman BAKA heyetine bilgi verdi.

40 KADIN İSTİHDAM EDİLECEK

“Yarınları Üreten Kadınlar Kazanıyor” Projesi kapsamında Korkuteli ve Kepez’de tarhana, pekmez, salça, reçel, erişte gibi yöreye özgü doğal gıda ürünleri üretmek üzere iki atölye çalışması; Fidan ve fidan yetiştirmek için çocuk bakım merkezi ve sera kurulması planlanmaktadır. Toplumun dezavantajlı kesimlerinin yaşam standartlarının iyileştirilmesine yönelik proje kapsamında Antalya’da 40 işsiz kadına mesleki ve teknik eğitim verilecek ve bu tesislerde istihdam imkanı sağlanacaktır.

50 AİLEYE TEKNİK EĞİTİM

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen sosyal yardım alan 50 aileye; Teknik eğitimlerle birlikte fide, fidan, ilaç ve gübre gibi ayni yardımlar da verilecektir. Bu vatandaşların ürettiği tarım ürünleri, proje kapsamında Korkuteli ve Kepez’de kurulacak gıda üretim tesislerinde hammadde olarak kullanılacak. Proje, Antalya’nın sosyal gelişimine somut katkılar sağlamayı hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here