Kepez’den okul sorununa imar formülü

Kepez’den okul sorununa imar formülü

Kepez Belediyesi, okul arsalarında mülkiyet ve imar sorunlarını çözerek, kendi arazilerini Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis ederek ilçede yeni okul binalarının yapımının önünü açmaya devam ediyor.

Bu yöntemle ilçeye son 12 yılda 130’dan fazla yeni okul binası kazandıran Kepez Belediyesi, gecekonduların yerini modern evlere bırakan Karşıyaka Mahallesi’nde birinci kademe okul sorununu çözüyor. Artan nüfus nedeniyle mahalledeki mevcut okul binası ihtiyacı karşılayamadı. Bu nedenle mahalleye yeni bir okul yapılması gerekiyordu. Ancak bu ihtiyacın karşılanması için mahallede imar planlanan okul arazisine mülkiyet sorunları nedeniyle yatırım yapılamamıştır.

İmar revizyonu ile mahalle için geniş okul alanı

Kepez Belediyesi, arazi üzerindeki mülkiyet sorunlarını çözmek ve daha geniş bir ilköğretim okulu alanı oluşturmak için imar planı revizyonu hazırladı. Bu kapsamda bölgedeki çarşı, otopark, oyun parkı ve okul alanları yeniden düzenlendi. 1/5000 ölçekli nazım imar planına uygun olarak hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar revizyonu ile Karşıyaka Mahallesi’nde gayrimenkul sorunu olmayan 5 bin 626 m2 eğitim alanı oluşturuldu. İmar revizyonu ile mahalleye mülk sıkıntısı çekmeyen semt pazar alanı eklenmiştir. Revizyonun yapıldığı alana 6 bin 345 m2 oyun alanı da yapıldı.

İmar revizyonu parlamentodan geçti

Karşıyaka ve komşu Emek mahallelerinin okul sorununu çözecek 1/1000 ölçekli imar planı revizyonu, Kepez Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında görüşülerek onaylandı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayı alındıktan sonra imar revizyonunun yapıldığı alanda imar uygulaması yapılacaktır. Bu uygulamanın onaylanması ile planlama resmiyet kazanacaktır.

Yeniden yapılanma tamamlandı, okul inşa edilmeli

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mahallemizin okul talebi vardı. Uzun zamandır okul arazisi yaratmak için bir formül oluşturmaya çalışıyorduk. Bu formülü imar revizyonu ile oluşturduk. Karşıyaka ve komşusu Emek’in yeni bir okul arsasına sahip olması sevindiricidir. Okul yatırımının yarattığımız bu araziye gelmesi için elimizden geleni yapacağız. İki mahallemizdeki mevcut okulların tüm taleplerini karşıladık ve yapmaya da devam edeceğiz. Emek Mahallesi’nde General Şadi Çetinkaya İlköğretim Okulu’na eklediğimiz çok amaçlı salonu bu yıl Emek Mahallesi Perihan Esat Aral İlköğretim Okulu’na yapacağız. Soyunma odası sorununu çözdüğümüz bu okula bir de bilişim sınıfı getirdik. “İfadeler kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here