Uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat!

Uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat!

Uyku sırasında horlamak büyük bir sorundur, çünkü horlayan kişi bunun farkında değildir, onunla aynı odada uyuyan kişiler rahatsızdır. Hatta aynı oda ve hatta komşular bile horlamadan rahatsız olabilir.

Horlama gürültü yaparak sosyal çevreleri ve aile hayatını olumsuz etkiler. Ancak bunun görünmez bir yanı da var. Horlamaya eşlik eden nefes almak kişinin sağlığını ciddi şekilde etkiler.

Uyku sırasında solunum durduğunda vücudun oksijen ihtiyacı karşılanmaz ve ilk olarak kalp ve beyin gibi önemli organlar etkilenir. Bu organların dışında hormon yapısı bozulur, kan damarları etkilenir, tansiyon yükselir.

Uyku apnesi olan kişilerin semptomları şu şekildedir;
Sabah kalkmakta güçlük çekiyor
Unutkan olur
Çabuk sinirleniyor
Gün içinde sürekli uyumak eğilimindedir
Koltukta, direksiyon başında, işte otururken uykuya dalın
Çok terleyin
Kilo alır

Özellikle uyku apnesi; burun tıkanıklığı, burun eti, burun eti, yumuşak damak sarkması, bademciklerde genişleme, dil tabanında büyüme, çene arkasında, boyunda kısalık ve fazla kilolu olma artmaktadır.

Öncelikle uyku apnesi tedavisinde; Kilolu olanlar kilo vermeli, burun tıkanıklığı olanlara burun ameliyatı yaptırmalı, yumuşak damak-küçük dil sarkması olanlar kısaltılmalı ve düzeltilmeli, dil kökündeki büyüme ve çenede kayma düzeltilmelidir.

Uyku apnesi multidisipliner bir ekipte değerlendirilmelidir. Doğru teşhis ve tedavi için öncelikle uyku testi yapılmalıdır.
Detaylı bir Kulak Burun Boğaz muayenesi yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here