Omuz ağrısı deyip geçmeyin!

Omuz ağrısı deyip geçmeyin!

Tüm eklemler arasında omuz eklemi vücudumuzdaki en hareketli eklemdir. Omuz eklemi; Travmaya da açık, çalışma hayatında, spor aktivitelerinde ve günlük işlerde büyük avantajlar sağlayan bir eklemdir. Omuz ekleminde ağrıya neden olan bazı faktörler vardır.

Omuz ağrısına neden olan en yaygın nedenler ve tedaviler;

Kas ağrıları:

Fibromiyalji Sendromu, Miyofasiyal ağrı sendromu başta olmak üzere çeşitli periferik kas problemleri omuz ağrısına neden olabilir.

Kas ve Sinir Stresi:

Boyun fıtıkları (C4-7), Brakiyal pleksus nöropatileri, Torasik Çıkış Sendromu, Refleks Sempatik Distrofi omuz ağrısına neden olabilir. Supraspinatus kas tendonu, bisipital tendon ve subakromiyal bursanın sıkışması ve iltihaplanması sonucu humerus başı ile koroakromiyal ark arasında sıkışma sendromu gelişebilir. Akromioklaviküler eklem patolojileri, osteofitler, bursit, proksimal humerus kırığı, kifoz, skolyoz ve akromiyonun anterior 1/3 yapısal değişikliği de kompresyona katkıda bulunabilir.

Labrum (Kapsül) Gözyaşları:

Genellikle labrumdaki yırtıklar nedeniyle labrum çalışamaz ve omuzda instabilite gelişir. Bu durum akut travmaya bağlı omuz çıkıkları sırasında ortaya çıkar ve ileride çıkıkların tekrarlaması nedeniyle labrum ve eklem yüzeylerinde daha fazla lezyon oluşabilir. Travmatik olmayan omuz instabilitesi de gelişebilir. Bu durum, omuz çevresindeki tendon, bağ ve kasların gevşekliğine bağlı olarak gelişen çıkıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu şekle omuz instabilitesinde labrum yırtığı eşlik etmeyebilir.

Kas Gözyaşları:

Kas yırtıkları, özellikle rotator manşet adı verilen kas grubunun bir üyesi olan supraspinatus kası, omuz ağrısı ve kısıtlılık nedenleri arasında yer alır. Biceps kas tendiniti ve kalsifik tendinit de ağrıya neden olabilir.

Donmuş omuz:

Donmuş omuz sendromu (adeziv kapsülit), başlangıçta omuz eklemi kapsülü ve eklem eklem sinovisinin eklem iltihabı sonucu omuz ağrısı ile başlayan ve omuz hareketliliğinin kısıtlanmasına kadar ilerleyen bir durumdur. Genellikle tek omuzda gelişmekle birlikte her iki omuzu da etkileyebilir. Vurma, düşme gibi travmalar sonucunda omzun uzun süre sabit tutulması bu hastalığı tetikleyebilir. Omuz kireçlenmesi, travma sonrası uzun süreli istirahat, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve akciğer hastalıkları donmuş omuz gelişimine zemin hazırlayabilir.

Omuz Eklem Patolojileri:

Omuz ekleminin glenohumeral osteoartriti (kireçlenmesi), osteokondral lezyonlar, akromioklaviküler eklem osteoartriti, avasküler nekroz, romatoid artrit, Polimiyalji romatika, Psodogut, Gut hastaları ve skapulotorasik eklem patolojileri omuz ağrısı veya rahatsızlıklarına neden olabilecek rahatsızlıklar arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here