Rektal Kanama Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin!

Rektal Kanama Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin!

Üçüncüsü, “Rektal kanama normal değildir. Bu tür kanamalar iki nedenle önemlidir: Birincisi bir hastalıktır ve vücudumuzda ters giden bir durumun habercisidir. İkincisi görmezden geliniyor ve doktora geç başvurulduğunda kolay bir tedaviden daha zor bir tedaviye geçmemize neden olabilir ”dedi.

Birçok sebep olabilir

Teorik olarak, rektal kanama, sindirim sisteminin herhangi bir yerinden kan kaybından kaynaklanabilir. Liste uzayıp gidiyor. Bunun yerine sindirim sisteminden kaynaklanan kanamayı üst ve alt olarak ikiye ayırmak mümkündür. Üst sindirim sistemi mide ve oniki parmak bağırsağından kanıyor. Genellikle bu hastalarda kan kusması da eklenir. Bu tür şikayetleri olanlarda endoskopi ile mide içerisine bakılarak hem teşhis hem de tedavi uygulanabilir. Sindirim sisteminin alt kısmından kanamada çoğunlukla dışkı ile karışmış kırmızı kan görülür. Böyle bir problemde kalın bağırsak veya rektal hastalıklar akla gelmektedir. Hastanın şikayetleri dışkılama sırasında ve sonrasında olsun, tuvalet kağıdındaki kan, buna eşlik eden ağrı veya kanama dışında şişlik hastayı teşhis etmemize yardımcı olur.

Doktora başvurduğunuzdan emin olun

Böyle bir durum en kısa sürede genel bir cerraha danışılmasını gerektirir. Araştırma öncelikle üst ve alt sindirim sistemine odaklanır ve çoğunlukla endoskopik bir işlemdir. Mide (gastroskopi) ve kalın bağırsak (kolonoskopi) muayenesi genellikle hastalığın yerini göstermek için yeterlidir. Sindirim sistemi kanserli hastalarda en sık görülen şikayetin rektal kanama olduğu vurgulanmalı ve bu konu ciddiye alınmalıdır.

Kanamanın Rengi ve Ne Zaman Olduğu

Kanamanın özellikleri ve kanamanın ne zaman meydana geldiği önemlidir. Açık parlak kırmızı kanama çoğunlukla alt sindirim sisteminden kaynaklanmaktadır. Koyu kanama genellikle üst sindirim sisteminden kaynaklanır. Kanamanın rengi kadar kanamanın zamanı da önemlidir. Dışkılama sırasında kanamanın olması bizi rektum çatlağına, dışkılama sonrası bir kanama ise hemoroidal hastalığa yol açabilir. Kanama ile birlikte “yırtılma ağrısı” olan hastalarda, ön planda rektal çatlaklar düşünebiliriz. Sümüksü bir yapıya sahip kanama bir kanser belirtisi olabilir. Kilo kaybı, özellikle orta yaşlılarda anüsün arkasına çarpan ağrı, benzer bir nedenle hekimi rahatsız eden bir durumdur. Özetle kanamalı hastada ve hastada kanamanın genel özellikleri bir bütün olarak değerlendirilir. Hastanın görevi, böyle bir şikayeti küçümsemeden doktora başvuruda gecikmeye neden olmamaktır.

Tedavinin İlk Aşaması: Doğru ve Hızlı Teşhis

Tedavinin ilk aşaması, hızlı bir şekilde doğru teşhisin konulmasıdır. Kan kaybı miktarı genellikle az olduğu için kan takviyesi gerekmez. Rektal hastalıklar çoğunlukla ilaçla giderilir. Bu hastalar hastaya altta yatan kronik bir kabızlık olduğu ve bu durum düzeltilmezse kanamanın tekrarlayabileceği anlatılmalı ve özellikle bağırsak alışkanlıklarında değişiklik yapma ihtiyacı anlatılmalıdır. Kanamaya neden olan ek hastalıkların tedavisi de unutulmaması gereken bir konudur. Örneğin, hastanın ülseratif kolit adı verilen, ishal ve rektal kanama ile karakterize kronik bir hastalığı varsa, hastanın hastalığının tedavisi kanamadan çok önemlidir. Kanamalı bir hastada korktuğumuz ana sorunlardan biri kanserdir. Bu durumda birçok branşın katkısı ile hastalığın yönetimi multidisipliner olarak sağlanmaktadır.

Erken Teşhis Kanser Riskini Azaltır

Günümüzde kanser tarama programları kolon kanserini de içermektedir. Bu nedenle başka risk faktörleri olmayan ve 50-51 yaş arası herkesin problemi olmasa bile mutlaka kolonoskopi yaptırması gerekir. Böylelikle kolon kanserinin% 80-85’inin neden olduğu polip veya kanser denilen siğil benzeri yapıları erken evrede tespit etmek mümkündür. Daha genç insanlar da dışkıda gizli kan testi ile taranmalıdır. Unutulmamalıdır ki kanserin erken dönemde çoğu zaman kanama dahil hiçbir belirti vermez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here