Altın Portakallar Sahiplerini Buldu!

 Altın Portakallar Sahiplerini Buldu!

Antalya Büyükşehir Belediyesi barındırılan T.R. kültür ve Turizm BakanlığıKatkılarıyla gerçekleştirildi 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldızların Altında Açık hava sinemasında düzenlenen törenle sona erdi. 3 EkimAntalyalılara sinema dolu günler yaşatan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Sevval Sam ve Yekta Kopan Habertürk ekranlarında canlı yayın; Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Hacıarifoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festival İdari Müdürü Cansel Tuncer, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit TorunCHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Milletvekilleri Aydın Özer, Cavit Arı, Çetin Osman Budak ile Rafet ZeybekSinema dünyasından birçok isim ve ‘ve İlçe Belediye Başkanları’ katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festival İdari Müdürü Cansel Tuncer konuşmasında; “Halkına, tüm hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum. Ülkemizin dört bir yanından tedavisi devam eden Cumhurbaşkanımıza verdiğiniz destekle bize bir güç sevgisinin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gösterdiniz. Salgının gölgesinde hazırladığımız ve bugün Ödül Töreni’ni gerçekleştirdiğimiz 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali hepimiz için bambaşka bir deneyim oldu. Bu yılki festivalin Altın Portakal tarihinde çok farklı bir yeri olacağını düşünüyorum. Hazırlık aşamasında, birçok kişi festivalin bu yıl yapılmaması gerektiğini öne sürdü. Festival çalışmalarına devam etmekle eleştirildik. Başkanımız Muhittin Böcek önderliğinde ekip arkadaşlarımızla zorlu bir yola çıktık. Bu zorlu yoldaki en büyük motivasyonumuz; Sinemaya ve sinemacılara vereceğimiz destekle halkımıza vereceğimiz moral oldu.” dedim.

Dünden bugüne festivale emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı. Mehmet Hacıarifoğlu Eğer; “FestivalimizBaşladığı günden itibaren çeşitli sorunlar yaşandı. Bugün biz ve tüm dünya önemli bir sorun içindeyiz. Ara verme tercihi hem ülke hem de dünya ve cumhurbaşkanımızın sağlığı açısından normal kabul edilebilir. Bunu biz yapmadık. Cumhuriyet öncesi ve sonrası sıkıntılarla sürekli mücadele ederek bu ülkeyi yaratan bu ülke halkının azim ve gayret ruhuna sahip olan bizler, bugün tüm bu sıkıntılara rağmen 57’nci yaşantımızı gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. festival ve seninle olmak “ dedim.

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasıİçinde 12 film, 16 kategoriayrıca toplam 770 bin TL miktarın ödülü için yarıştı. Senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal‘nın-nin senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birselsenarist ve yönetmen Kıvanç sezer, aktör ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep OralOluşan jüri Azra Deniz Okyay‘nın-nin “Hayaletler” onun filminin adı En İyi Film seçilmiş. Ödülün açıklanması Zeynep Oral, nedenlerini şöyle açıkladı: “Zamanın ruhunu soğuk kanla kavrayan, içinde yaşadığımız karanlığı cesurca anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi şaşırtan, sarsan, sinemamız için benzer işlere ilham verecek bir film. . “

Ghosts’a 5 ödül!
En İyi Film için “Hayaletler” Ödülü esasen beş geceden bir ödülle ayrıldı. “Hayaletler” film ile Azra Deniz Okyay; En İyi Yönetmen, Ayris Alptekin; En İyi Düzenleme, Emrah Özdemir; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ÖdülüKazandı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü Eğer “Hayaletler” filmdeki performansı ile Nalan Kuruçim ve İnsanlar ikiye bölünür filmdeki rolü ile Erden’in izniyle arasında paylaşmak.

Dr.Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü‘Ne Fikret Reyhan yönetilen “Crack” Filmi layık görülürken, Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü‘çıplak Ferit Karol imzalı “Para kutusu” aldı.
En İyi Senaryo ÖdülüSahibi “İnsanlar İkiye Ayrılır” film ile Tunç Şahin oldu.
Ahmet Mümtaz Taylan “En İyi Erkek Oyuncu”
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Gelincik” filmdeki rolü ile Ahmet Mumtaz Taylanİçin, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Eğer “Crack ” filmin oyuncuları; Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin
Kültür Şahin, Süreyya Kilimci
ve Tuğçe YolcuVerildi.

“Gölgelerde” geceden 5 ödülle ayrıldı!

Yönetmen Erdem Tepegöz “Gölgeler içinde” Geceden beş ödülle ayrıldı.“Gölgeler içinde” film ile; En İyi Sinematografi Ödülü‘çıplak Hayk Kirakosyan, En İyi Müzik Ödülü‘çıplak Greg Dombrowski ve En İyi Sanat Yönetmenliği Ödülü‘çıplak Armen Gazaryan kazandı.

Çiğdem Vitrinel, Faysal Soysal ve Tunç DavutFilm Yönetmenleri Derneği jürisi tarafından Film Yönetmeni En İyi Yönetmen ve Coşkun Çokyiğit, Gül Yaşartürk ve Murat TırpanOluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jüri tarafından verilen SİYAD Ödülleri Ayrıca Erdem Tepegöz‘Şöhret “Gölgeler içinde “ Onu filmine verdi.

Cahide Sonku Ödülü; Asiye Dinçsoy, Betül Esener ve Dudu Yetik!
Cahide SonkuGeçen yıl ilk kez sinema sektöründe kadınların temsiliyetine dikkat çekmek için Türkiye ile hatıraları ve görünürlüğü yaşatıyor 50 bin TL finanse edilen Cahide Sonku ÖdülüBu yılın kazananları, “Dirlik Düzenliliği” filmin oyuncuları Asiye Dinçsoy, Betül Esener ve Dudu Yetik olmuş.

En İyi Belgesel “Maddenin Halleri”
10 filmin yarıştığı Ulusal Belgesel Film YarışmasıYöneticisi Bingöl Diamond, yönetmen ve video sanatçısı Menşei Ergün yönetmen, yapımcı ve akademisyen ile Kurtuluş Özgen“Özgün ifade, yenilikçi ve güçlü görsel” ten oluşan jürisi, görünmezi görünür kılıyor. En İyi Belgesel Film Ödülü‘çıplak Deniz Tortumu‘Şöhret “Maddenin halleri”filme verdi. Jüri özel ödülü bir sanatçının hayatını derinlemesine anlattığı, görsel ve işitsel arşivi ustaca kullandığı gerekçesiyle. Serdar KökçeoğluNın-nin “Mimaroğlu” Filme verildi.

“Mamaville” En İyi Kısa Film
Ulusal Kısa Film YarışmasıToplamda 12 kısa film yarıştı. oyuncu Cemre Ebuzziya, film küratörü ve sinema yazarı Müge Turan yönetmenle Hayat Atay tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Irmak KarasuYöneten “Mamaville” En İyi Kısa Film seçim yaparken; Mahsum SeliNın-nin “Binbir Gece ” onun filmi Jüri özel ödülüKazandı.

Uluslararası Yarışmanın en iyisi “Nereye gidiyorsun, Aida?”
10 Filmin yarışçı yazar ve yönetmen Türkiye’den Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Emin Alper, Rumen yapımcı Ada SolomonLesArcs Avrupa ve Tribeca Film Festivalleri Sanat Yönetmeni Frederic boyer, İranlı oyuncu, yönetmen Niki Karimi Brezilyalı video sanatçısı, yönetmen ve senarist Sandra KöğütOluşan jüri Jasmila Žbanić‘nın-nin Nereye gidiyorsun, Aida? / Qua Vadis, Aida? ” onun filminin adı En İyi Film seçilmiş.

Salgın nedeniyle yanımızda olamaz Jasmila Žbanić Gönderdiği videoda; Bu film, 9 farklı ülkenin işbirliğinin bir sonucudur. Bunu söylüyorum çünkü farklı hikayelerimizi birlikte anlatmaya çalışarak birbirimizi daha iyi anlamaya çalıştığımızı göstermek için her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu ödül, filmin daha fazla kişi tarafından izlenmesine ve bizi sinema sevgimiz ve birbirimize olan sevgimizle birleştirmemize yardımcı olacak ”dedi. dedim.

En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi

Jüri, En İyi Yönetmen Ödülü “En Uzun Gece / Yalda Affetmek İçin Bir Gece” İranlı yönetmen filmi ile Mesut BakhshiVerdim.

Mesut Bakhshi Festival ekibine teşekkürleriyle başladığı mesajında; “Antalya Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldığım için çok mutlu ve gururluyum. Filmimin tüm izleyicilere affetmenin gerçek anlamını daha iyi anlamasını diliyorum.” dedim.

“Bilinmeyen Bir Süre İçin Bir Arada Olmak İçin Hazırlıklar” film ile En İyi Kadın Oyuncu ÖdülüAlma Natasa leylek Teşekkür ederek başladığı mesajında “Bu ödül benim için büyük bir onur. Bir sinema filmindeki ilk başrol deneyimimdi. Benim için sevgi dolu bir ruhun dünyasına inanılmaz bir yolculuktu. Bu yolculuktaki rehberim filmin yönetmeni Lili Horvát’tı. Hassas ve çok zekice yönlendirmelerini izleyerek Màrta karakterini oynadığım için minnettarım. “ dedim.

En İyi Erkek Oyuncu ÖdülüDır-dir “200 Metre / 200 MetrePerformansıyla Ali Suliman ve Gazze Mon AmourOyunculuğu ile Salim Daw paylaşıldı.
Ali Suliman Herkese çok teşekkür ediyorum; “Bu ödülü almak benim için büyük bir onur, özellikle bu gece doğum günümü kutluyorum ve doğum günüm için harika bir hediye. Pandemi yüzünden bu gece seninle olamadığım için üzgünüm. Umarım bir gün Filistin’i çevreleyen tüm duvarlar yıkılır. Barış ve sevgiyle “ dedim.

Salim Daw yönetmenleri Tarzan ve Arap Nasır da dahil olmak üzere festival ve jüriye teşekkür ederek; “Bu ödülü aldığım için çok heyecanlıyım. Orada sizinle birlikte olmak ve kişisel olarak hepinize teşekkür etmek isterim, ancak Hayfa’daki evimden hepinize sevgilerimi ve en iyi dileklerimi gönderiyorum ” dedim.

YARIŞMALAR
ÖDÜLLER

ULUSLARARASI UZUN FİLM YARIŞMASI
En İyi Film: Nereye gidiyorsun, Aida? (Jasmila Žbanić)
En İyi Yönetmen: Mesut Bakhshi (En Uzun Gece)
En iyi oyuncu: Ali Suliman (200 Metre), Salim Daw (Gazze Mon Amour)
En iyi kadın oyuncu: Natasa Leylek (Belirsiz Bir Süre İçin Ortaklık Hazırlığı)

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
En İyi Film: Hayaletler (yönetmen: Azra Deniz Okyay, yapımcı: Dilek Aydın)
Dr.Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (Fikret Reyhan)
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara (Ferit Karol)
En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)
Cahide Sonku Ödülü : Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Tidy)
En İyi Senaryo: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılıyor)
En iyi kadın oyuncu: Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu (Çatlak)
En iyi oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgelerde)
En iyi müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler içinde)
En İyi Düzenleme: Ayris Alptekin (Hayaletler)
En İyi Sanat Yönetmenliği: Armen Gazaryan (Gölgeler içinde)
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Nalan Kuruçim (Hayaletler), Erden’in İzniyle (İnsanlar İkiye Ayrılıyor)
En iyi Yardımcı Oyuncu: Emrah Özdemir (Hayaletler)
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Gölgelerde (Erdem Tepegöz)
Film Yönetmeni En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz (Gölgelerde)

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
En İyi Film: Maddenin Halleri (Deniz Tortum)
Jüri özel ödülü: Mimaroğlu (Serdar Kökçeoğlu)

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
En İyi Film: Mamaville (Irmak Karasu)
Jüri özel ödülü: Bin Bir Gece Masalları (Mahsum Taşkın)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here