Altın Portakallar bu akşam sahibini buluyor!

Altın Portakallar bu akşam sahibini buluyor!

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın gösterimleri, dün akşam izleyicilerle buluşan Derviş Zaim’in gerçek bir hikayeden uyarladığı Fikret Reyhan’ın “Çatlak” ve “Flaş Hafıza” ile tamamlandı. “The Crack” filminin söyleşisi bugün saat 11.00’de, “Flash Bellek” filminin söyleşisi ise 12.30’da Basın Merkezi’nde film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşecek.

Ulusal Kısa Film Yarışması, “Bin Bir Gece”, “Cengiz”, “Kara Kutu”, “Kırk Mum”, “Sarı, Siam, Kanocular ve Sunucu” ve “Sürgünde Bir Yıl” filmlerinin gösterimleriyle sona erdi. Bitti.

Ahmet Mümtaz Taylan: Emek, sevgi ve şefkatle yapılan bir eser Gelincik!

Orçun Benli’nin 90’lı yılların siyasi atmosferinde ve kimliği belirsiz faillerin gölgesinde gelişen psikolojik gerilim filmi “Gelincik” filminin yönetmen Orçun Benli, oyuncular Ahmet Mümtaz Taylan, Kaan Yıldırım, Hande Doğandemir ve Nilperi Şahinkaya ile yaptığı röportaj. Bulut Reyhanoğlu ve Yusuf Ziya Benli Senarist Şükrü Üçpınar’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Orçun Benli, Gelincik’in uzun süredir yapmak istedikleri bir iş olduğunun altını çizerken, Ahmet Mümtaz Taylan; “Gelincik, mütevazı koşullarda çekilmiş, emek, sevgi ve şefkatle yapılan bir eser. Bu işi yaptığım için çok mutluyum, bazen istediğinle birbirinizle tanışamıyorsunuz ama onlar bu filmde yaptılar. Oynarken derinden hissettiğim şey, Karadayı’nın bir yüzleşme sorunu yaşadığıydı. “Rolü benim için çekici kılan da buydu” dedi.

Filmin diğer başrol oyuncusu Kaan Yıldırım, rol için hazırlık sürecini şu şekilde anlattı: “Karakterim Ayhan’ın vicdan yolculuğu ve iç hesaplaşma evrimi beni cezbeden taraf oldu. Uzun zamandır okumadığım bir senaryoydu. Ayhan, psikoloji zor bir roldü. Daha çok düşünerek hazırlandım. Onun dünyasını, deneyimlerini, o dönemin koşullarını düşündüm. “

Nilperi Şahinkaya rolünün psikolojik yönüyle ilgilendiğini ve hikayenin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu izleyicilerle paylaştı. Hande Doğandemir, hikayedeki cesaret ve farklılığın dikkatini çektiğini söyledi; “Gelincik’in çetin ve çetin bir film olduğunu düşünüyorum. Burada izlenmesini ve tartışılmasını değerli buluyorum.”

Janset Paçal: İstanbul’un sesi olmaya çalıştım!

Golden Orange’da günün ikinci konuşması; Türkiye’den ABD’ye dönen bir adam, ailenin yadigarı evini kurtarmak için mücadele verdiğini anlatan tankut kılınç imzalı “Dersaadet Apartmanı” film ekibiyle yer aldı. Röportaj için; Yönetmen Tankut Kılınç, oyuncular Hüsnü Hüseyin Karşın, Janset Paçal ve Gürsel Akay ile yapımcı Selda Oknas Tanbay katıldı.

Yönetmen ve senarist Tankut Kılınç, 2008 yılından bu yana üzerinde çalıştığı filmde; “Ekip olarak şehrin sesini duyurmaya çalıştık. Bu, karakterlerin insan olduğu bir dizi değil. Çatışmalar insanlar arasında değil. “Şehir ve ana karakter arasındaki ilişkiyi açıklamak istedim.”

Mimar olduğunu da söyleyen başrol oyuncusu Hüsnü Hüseyin Karşın; “Yaşadığım şehir ve çevre beni herkesten daha çok ilgilendiren bir konu. “Filmde İstanbul’daki hızlı değişim sürecinde insanların karşılaştığı sorunları dile getirmeye çalışıyoruz.

Filmde İstanbul’un sesi olarak karşımıza çıkan Janset Paçal; “Tüm yıkımlara, insanların bilinçsizliğine, ara sıra kazılan darbelere rağmen ayakta kalmış güzel bir şehrin sesi olmaya çalıştım ve 2000 yılı aşkın süredir küllerinden kendini inşa ettirdim” dedi.

Altın Portakal Filmleri seçkisi 30 Kasım’a kadar devam edecek

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin online sinema platformu MUBI ile bu yıla özel işbirliği; Altın Portakal Film seçkisi, Yavuz Özkan’ın büyük usta Lütfi Ömer Akad’ın “Düğün” ve “Maden” filmiyle devam ediyor.

17 Ekim’de Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini üstlendiği “Aaahh Belinda”, 21 Ekim’de Uğur Yücel’in “Yazan Tura”, Ben Hopkins’in “Pazar: Bir Ticaret Masalı” 25 Ekim ve 31 Ekim’de MUBI’de. De Tolga Karaçelik’in “Sarmaşık” filmlerinin gösterimleri başlayacak ve filmler bir ay boyunca izlenecek.

30 Kasım’a kadar sürecek gösterimler için MUBİ, abonesi olmayan sinemaseverlere özel olarak mubi.com/antalya üzerinden yapılacak aboneliklere 30 günlük ücretsiz deneme süresi veriyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İcra Direktörü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmeni Başak Emre’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here