Kum zambakları koruma altına alındı!

Kum zambakları koruma altına alındı!

Sorgun-Boğaz Bölgesi’nde Manavgat Belediyesi tarafından yapılan düzenleme ile kent halkından tam not alan sahil şeridinde nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan kum zambakları, görenlerin ilgisini çekiyor.

Manavgat Belediyesi yetkilileri, kıyı şeridindeki nilüferleri kesen veya serpme alanına zarar veren kişi ve kişilere Çevre Kanunu kapsamında biyolojik çeşitliliğin yok edilmesine yönelik 73 bin TL idari para cezası verileceğini belirtti. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, İstanbul Boğazı’nın şehre değer katan kıyı şeridinin düzenlenmesi çalışmaları ile bir doğa harikası olduğunu belirterek, sahil şeridinin bilinçli kullanılması gerektiğini belirtti.

Başkan Şükrü Sözen, “Boğaziçi Lokasyon Beach Band projesinin halkımız tarafından kullanılmaya başlanmasının ardından bölgemizdeki güzel havayı koruyarak bölgemize değer katmaya çalışıyoruz. Sıcak kum ve aşırı tuz oranına rağmen hayatta kalan ve nesli tükenmekte olan Likya kum zambaklarımızı zarar görmeyecek şekilde koruduk. İlimizin biyolojik çeşitlilik açısından gelişmesinin, turizm açısından da bölge halkına fayda sağlayacağına inanıyoruz. Doğanın sunduğu nimetleri ve güzellikleri koruyarak bu güzellikleri vatandaşlarımızla buluşturmaya devam edeceğiz ”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here