Kahvaltıda olmazsa olmaz 8 besin.

Kahvaltıda olmazsa olmaz 8 besin.

Lütfen kahvaltı yaparken kendinizi zorlamayın, gereksiz tokluk ile kalkmayın. Beden zihninizi kullanıyorsanız, kahvaltıdan sonra asla kendinizi rahatsız hissetmemelisiniz. Kahvaltıdan sonra masadan kalktığınızda kendinizi rahatsız hissediyorsanız, yanlış bir şeyler yapıyorsunuz demektir.

İşte kahvaltı için gerekli olan 8 besin;
1- KARBONHİDRAT: Kahvaltınızda günlük enerjiniz için gerekli olan karbonhidratlar bulunmalıdır. Ancak bir dilim tam tahıllı ekmek veya bol malzemeli bir dilim turta veya çok seviyorsanız yarım simit olarak satın almak daha iyidir. Bal ve reçeli tercih ederseniz, aşırı şeker yüklü olduğunuz için sindirim sisteminizi tembel tutarsınız. Amacımız, sindirim sisteminizi güçlendirmek ve yediğiniz her yiyeceği sindirebilmesini sağlamaktır.

2- SÜT ÜRÜNLERİ: Kahvaltıda mutlaka peynir gibi bir süt ürünü tüketmelisiniz. Bir inşaatta kum ve çimentoya ek olarak kireç ihtiyacı olduğu gibi kahvaltıda diğer kahvaltılık ürünlerin yanında süt ürünlerine de ihtiyaç vardır. Kişinin ihtiyacına ve zevkine göre peynir miktarı değişebilir. Bu nedenle miktarı ve çeşidi ne olursa olsun sizin için önemli olan kahvaltı sofranızda bir çeşit peynir bulundurmanızdır.

3- ZEYTİN: Zeytin de kahvaltıda önemli bir besindir. Zeytinin çeşidi ve miktarı tamamen kişiye özeldir. Hatta zamanla kişinin isteklerine göre değişebilir. Ama benim önerim, her kahvaltı masasında mutlaka bulunması gereken bir gıda maddesi.

4 YUMURTA: Göbek ve kalçalarımızdan kurtulmak istemiyorsak öncelikle vücudumuzun yapısının güçlendirilmesi gerekir. Bu nedenle vücudun yapı taşı olan protein önemlidir. Yumurta, kahvaltı sofralarınızdaki en önemli protein kaynaklarından biridir.

Yumurtaları ister rafta ister haşlanmış veya yağda kızartılmış olarak pişirebilirsiniz. Yumurtayı çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Omlet yapmadan menemen bile yapabilirsiniz. Hatta haşlanmış yumurta gibi çok farklı pişirme yöntemlerini kullanarak farklı bir tat yakalayabilirsiniz.

5 KURU KAYISI: Ayrıca kahvaltıda kuru kayısı, kuru incir veya hurma yemenizi tavsiye ederiz. Kabızlık gibi bir sorununuz varsa her sabah 2-3 parça yiyebilirsiniz. Ancak kabızlık probleminiz yoksa 2-3 günde bir yemek yiyebilirsiniz.

6-YEŞİL: Kahvaltıda yeşillik hem sindirimi kolaylaştırması hem de ekstra vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması açısından önemlidir. Yeşil sebzelerin ayrıca bitkisel proteinler ve karbonhidratlar içerdiğini unutmayın. Kahvaltımızı ne kadar çeşitlendirirsek, daha çeşitli besinler aldığımız için hem sindirim hem de vücudun yeniden yapılandırılması o kadar kolay olur.

7-MEYVE: Mevsimlik Meyveler bir bakıma kahvaltıda olmazsa olmazlardandır. Her türlü mevsim meyvesini iyice yıkadıktan sonra kabukları ile yemenin hiçbir sakıncası yoktur. Meyveler vitamin ve mineral deposu olarak bilinse de içerdikleri yüksek lif içeriği ile sindirim fonksiyonunu da rahatlatır. Bu nedenle kahvaltı sofralarımızda az da olsa meyvelere yer açmak sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Ayrıca bir avuç meyveden fazla yememenizi tavsiye ederim.

8-BADEM, FINDIK, CEVİZ: Bebeklerde badem, fındık ve ceviz, sizi yeniden küçültmede anne sütü kadar önemlidir. Bu yağlı tohumların içerdiği fito-kolesterol kaynağı hem kan kolesterol seviyesini dengeleyecek hem de kollajen ve elastin fibril üretimine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda yüksek enerji içerdiği için az yediğimiz ekmek, hamur işi yiyecekler eksikliğini gidererek tatlı ve hamur işi isteğimizi engelleyecektir.

Bu tür kahvaltıları yediğimizde miktar ve çeşitliliği kendimize ayarlayarak çok tok olabiliriz ve bu kahvaltı akşamları beslenmemizi ve vücudumuzun yeniden yapılandırılmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here