Aile hekimleri neden görmezden geliniyor?

Aile hekimleri neden görmezden geliniyor?

AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen, “Yaşadığımız pandemi döneminde esnek çalışma pratiği sağlık merkezlerinde ve özellikle aile sağlığı merkezlerinde değil tüm kurumlarda uygulandı. Bu durumda, çalışanların üzerinde artan poliklinikler ile virüs yükü artmış ve birçok aile sağlığı merkezi çalışanı COVID19 hastalığına yakalanmış ve işin yürütülmesi sırasında yakaladıkları bu hastalıktan bir kısmı ölmüştür.

Günlük çalışma süresinin birçok yerde 8 saati, bazı yerlerde 16 saati aştığını söyleyen esnek çalışma modelinin uygulanması bir yana, aile sağlığı merkezlerinde çalışırken görevi olmayan iş yükleri ailenin omuzlarına yüklendi pandemi bahanesiyle hekimler. Özlem Sezen tepki gösterdi. “Belediyelerin ve adli makamların sorumluluğunda olan cenaze ve adli tıp işlemleri, 5258 sayılı Kanunda sayılan aile hekimlerinin asli görevleri olmamakla birlikte, bu görevler aile hekimlerine de verilmektedir. COVID19 veya başka bir nedenle hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan ölenlerin tetkikleri de aile hekimleri tarafından yapıldı. “

Sezen, kınanan sözlerine şöyle devam etti. “Aile hekimleri verilen tüm görevlere ek ücret talep etmezken, Sağlık Bakanımız aile hekimlerinin çabalarını göz ardı edemeyeceğini ve ek ödeme taahhüdünde bulunduğunu ancak bu taahhüdün arkasında duramayacağını beyan etmiştir. Bugüne kadar aile hekimlerine ek ödeme yapılmamış, aksine moral ve motivasyonu bozacak şekilde prosedürler oluşturulmuş, cezalar verilmiş, görevlerinden uzaklaştırılmış, sürekli denetimler ve itibar suikastleri yapılmıştır. Pandemide performans muafiyeti uygulanmazken, bazı yerlerde aile sağlığı çalışanları keyfi uygulamalarla cezalandırılarak ücretlerinde kesinti yapıldı.

Dr. Sezen, şu noktalara da dikkat çekti. “Tüm pandemi süreci bize bir kez daha gösterdi ki; Sağlık sisteminin 3 aşamalı piramit sistemi ne yazık ki Sağlık Bakanlığı, değerli hocalarımız ve bilim kurulu tarafından anlaşılmadı bile. Maalesef resmi kurumların iç yazışmalarında görmenizi kolaylaştırmaz gibi bir üslup ve üslupla, hakkınızda rapor tutacağız, maalesef sadece aile hekimliğinde ve bu pandemi sürecinde yasal işlem başlatacağız . “Personelini tehdit etmek sadece aile hekimliğinde özel bir durum haline geldi”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here