Altın Portakal'da heyecan dorukta!

Altın Portakal

Bugün Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması gösterimlerinin sona ermesiyle Ulusal Kısa Film Yarışması heyecanı başlıyor. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, film gösterimleri ve söyleşilerle sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor.

FESTİVALDE BUGÜN / 8 EKİM PERŞEMBE
ULUSAL YARIŞMA EKİPLERİ İLE SORU & CEVAP!

Uzun bir elektrik kesintisinin olduğu bir günde yolları kesişen dört kişinin yaşadığı “Hayaletler” filmi için Azra Deniz Okyay’ın konuşması hikayeyi saat 11: 00’de anlattı; Tunç Şahin’in insan doğası, kabulleri, arzuları ve sistemleri üzerine heyecan verici bir hikaye anlattığı “İnsanlar İkiye Ayrılıyor”, film ekibinin katılımıyla Muammer Brav moderatörlüğünde AKM’nin yanındaki Basın Merkezi’nde saat 12.30’da gerçekleşecek.

“GELINCIK” VE “DERSAADET APARTMANI” ANTALYA’DA!

90’lı yılların siyasi atmosferinde ve faili meçhul katillerin gölgesinde gelişen psikolojik gerilim Orçun Benli’nin “Gelincik” 19.20 filminde; Yıllar süren bir erkeğin aile yadigarı evini kurtarma mücadelesinin ardından Türkiye’ye döndüğünü anlatan Tankut Kılınç, 22.00’de “Dersaadet Apartmanı” imzalı 1 açık hava sineması Yıldızların Altında sinemacıların katılımıyla seyirciyle buluşacak.

ULUSLARARASI YARIŞMADA SON GÖSTERİMLER!

19.20’de Ana Rocha de Sousa’nın Venedik’ten Geleceğin Orrizonti Aslanı’nı ve İngiltere’deki Portekizli bir göçmen çift aracılığıyla duyulamayan bir bölümü yansıtan Jüri Özel Ödüllerini getiren filmi “Dinle”; Pamela Tola; Kardeşleriyle olan yolculuğundaki gençliğini ve deneyimlerini yeniden gözden geçiren ve evlilik uğruna vazgeçtiklerini anlayan 75 yaşındaki bir kadının anlattığı komedi filmi “Çelik Kızlar” 2’de seyirci ile buluşacak. pm Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında.

ULUSAL KISA MİKTAR YARIŞMA GÖSTERİMLERİ BAŞLIYOR!

Ulusal Kısa Film Yarışması’nın heyecanı başlıyor. Fehmi Öztürk’ün “Bir Annenin Sonatı”, Murat Uğurlu’nun “Tapınağı”, Irmak Karasu’nun “Mamaville” i, Emre Birişmen’in “Buhar”, Melik Kuru’nun “Biz Bir Aileyiz”, Ayris Alptekin’in “Ondan” Kısa filmlerinden bahsetmiyorum, 19.20’de Under the Stars’ta 3 açık hava sinemasında sinemaseverlerle ücretsiz olarak buluşacak, gösterim sonrası film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek.

KIVANÇ SEZER, ONLINE GÖRÜŞMELERİN KONUKU!

Altın Portakal Sinema Okulu kapsamında “İlk Filmimi Nasıl Çekmiştim?” Yönetmen Kıvanç Sezer ile sinema yazarı ve akademisyen Ahmet Gürata’nın moderatörlüğünde. Söyleşi festivalin YouTube kanalında yapılacak.

FESTİVALDE YARIN / 9 EKİM CUMA
ULUSAL YARIŞMALAR: Fikret Reyhan’ın yönetmenliğini yaptığı “Çatlak” 19.20’de, yönetmenliğini Derviş Zaim’in yönettiği “Flaş Hafıza” ise 22.00’de 1 açık hava sineması Under the Stars’da film ekiplerinin katılımıyla izleyicilerle buluşacak.

Ulusal Kısa Film Yarışması kapsamında Mahsum Taştan’ın “Bin Bir Gece”, Haydar Taştan’ın “Cengiz”, Can Deniz Atıcı’nın “Kara Kutu”, Burcu Görgün Toptaş’ın “Kırk Mum”, Eşme Madra’nın “Sarı, Siam, Kanocular” ve Host ”ve Malaz Usta’nın kısa filmleri“ Sürgünde Bir Yıl ”19.20’de 3 Under the Stars’ta sinemaseverlerle ücretsiz olarak buluşacak, gösterimin ardından ekiplerin katılımıyla söyleşi gerçekleştirilecek.

FESTİVAL Dün / 7 EKİM ÇARŞAMBA
BİR İNSANI EN YAKINLARA NASIL YABANCI OLUR?

6 Ekim’de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilen “Kumbara” filminin söyleşisi, yönetmen Ferit Karol, oyuncular Murat Kılıç ve Onur Gökçek, yapımcı Nefes Polat ve sanat yönetmeni Ceyda Yüceer’in katılımıyla gerçekleştirildi. Ferit Karol, senaryoya bir kişinin en yakın kişiye ne kadar yabancılaşabilir sorusuyla başladığını söyledi; “Filmdeki mizahi tonlar, filmin çok ağır ve dramatik olmasından değil, çok zor zamanlardan geçen bir evin bile bir kez güldüğünü düşünüyorum. Bu yüzden gerçekçi olmasını ve esprili tonlar katmasını istedim “dedi.

Filmde başrolü üstlenen Murat Kılıç ise ‘Bir oyuncunun bu tür senaryoların önüne çıkması ve var olabilmesi çok özel bir durum. Filmin dünyasına göre bir film yönetmeni ya da oyuncu filmi olabilir ama bu özel filmde ikisinin iç içe geçtiğini söyleyebilirim. Ferit, “Bir oyuncunun elini yolda bırakmayan bir yönetmen olduğunu söyleyebilirim” dedi.

KARAKTER SİNEMASI YAPMAYI SEVİYORUM!

Erdem Tepegöz, Moskova Film Festivali’nden sonra ilk kez Gürcistan’ın bir maden kasabasında beş haftada çektiği “Gölgelerde” filmiyle Antalya’dan izleyiciyle buluştu. Filmin söyleşisi yönetmen Erdem Tepegöz, yapımcılar Umut Özçorlu, Figen Ermek Özçorlu, oyuncular Selin Kavak ve Ahmet Melih Yılmaz ve yapımcı Tuğba Akpınar’ın katılımıyla gerçekleşti. Tepegöz, Gürcistan’da beş haftada çekilen filmin hikaye ve prodüksiyon açısından zorlayıcı olduğunun altını çizdi; “Bir distopya ve bilim kurgu filminde, onu ana amaç değil, açıklamak istediğim dilin amacı olarak kullanmayı seçtim. Bu yüzden hoşuma giden farklı bir tür gibi geliyor. Amacım bu türü esas endişelerimden beslemekti. İlk filmim “Zerre” gibi bu film de bir karakter sineması. Karakter sinemasını anlatmayı ve genellikle bir karakter üzerine bir hikaye kurmayı seviyorum. Filmde Numan Acar’ın canlandırdığı Zait karakteri ile her şeye tanık oluyoruz. Seyircinin her zaman karakterin boynunda olmasını, onunla birlikte keşfetmesini istiyorum. “

MİMAROĞLU: Serdar Kökçeoğlu’nun efsanevi elektronik müzik bestecisi İlhan Mimaroğlu ve hayat arkadaşı Güngör Mimaroğlu’nun hikâyesini anlattığı “Mimaroğlu” filminin gösteriminin ardından yönetmen Kökçeoğlu izleyiciyle buluşarak filmin ortaya çıkışını anlattı; Belgeseller biraz takıntılı konulardan çıkıyor. İlhan Mimaroğlu da küçük yaşımdan beri takıntılı olduğum bir isimdi. Mimaroğlu’nun ölümünden sonra bir belgeseli olsa diye düşünüyordum. Bu düşünceleri Güngör Mimaroğlu ile paylaştığımda bana her türlü desteği sağladı ve bu filmin çıkmasını sağladı. “

RÜZGAR LEVHA: Sidar İnan Erçelik, ünlü jokey Selim’in yerel at yarışçısı Osman ve oğulları ile “Rüzgar Atı” gösteriminde gösterilmesinin ardından, insanları anlamanın en iyi yollarından birinin de kurduğu ilişki olduğunu düşündüğünü söyleyerek sohbete başladı. bir at ve devam etti; “Çünkü atlar bizim dostumuz, kölemiz, işçi, her şeyimizdi. Selim, kentin atla kurduğu ilişki ve canlıyla kurduğu ilişkinin karşılığı olurken, Osman bize özgür bir atın yakalandığını, evcilleştirildiğini, bir şekilde köleleştirildiğini ve bu döngüye sokulduğunu gösteriyor. “

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İcra Direktörü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmeni Başak Emre’dir.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10 Ekim’de gerçekleştirilecek Kapanış ve Ödül Töreni ile sona erecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here