Bağışıklığı Güçlendirmenin 4 Temel Yolu.

Bağışıklığı Güçlendirmenin 4 Temel Yolu.

Çanak Çömlek / Pusula Grubu Terzioğlu Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Arslan, bağışıklık sistemini güçlendirmenin 4 yolu; Sağlıklı beslenme, egzersiz, uyku ve stres yönetimi hakkında bilgiler verdi.

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen pandemi süreci maalesef halen devam etmektedir. Ayrıca yazın bittiği ve havanın yavaş yavaş soğuduğu bu günlerde grip hastalıkları artmaya başlayacaktır. “Bu süreçte sağlıklı olmak ve iyi hissetmek çok önemli. Bu yüzden bağışıklığımızı güçlendirmeli ve optimum sağlığa ulaşmalıyız. “Kendisi Akşam Yemeği / Pusula Grubu Türkiye Ülkesi Diyetisyeni Emel Arslan,” Bağışıklık sistemini canlı tutmanın en önemli yolu yeterli ve dengeli beslenmekten geçiyor ancak bundan başka üç ana noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bunlar; egzersiz, uyku ve stres yönetimi. “Şeklinde konuştu.

Öncelikle sağlıklı beslenin

Aslan; Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli gerekliliklerinden biri şüphesiz sağlıklı beslenmedir. Ancak farklı moda diyetler hakkında kafa karıştırıcı birçok bilgi var, bu yüzden vücudunuzu en iyi hissettiren şeylere bağlı kalmak ideal. Size sağlıklı bir diyetin neye benzediğini söylemek gerekirse; “Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, baklagiller, baklagiller, balık, derisiz kümes hayvanları, kuruyemişler ve yağsız / az yağlı süt ürünleri bakımından zengindir; Şekerli içecekler, tatlılar, yağlı veya işlenmiş etler, yağlar ve tuzlu veya yüksek oranda işlenmiş yiyecekler bakımından düşük bir diyet. ” diyor.

Bağışıklığımızı güçlendirmek için diyetimizde ne yapabiliriz?

• Yeterli ve dengeli beslenin
• Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketin. Mevsiminde olmasına dikkat edin
• Haftada en az 2 kez balık tüketin
• Diyetinize baklagiller eklediğinizden emin olun.
• Kırmızı et ve işlenmiş et tüketimini sınırlayın
• Beyaz un ve rafine şeker alımınızı azaltın
• Sağlıklı yağlar seçin
• Bolca su iç

Egzersizi hayatınıza dahil edin

Egzersiz, yoğun iş hayatınızda ertelenmesi en kolay aktivitelerden biridir. Ancak uzmanlar, egzersizin tıpkı dişlerinizi fırçalamak gibi vücudunuzun günlük olarak yapması gereken bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Egzersiz yapmadığınız zamanlar; zayıf uyku, efor / yağ yakma sırasında nefes darlığı, kas kütlesi kaybı ve yağ kazanımı, kötü ruh hali, daha kolay strese girme, obezite, hareketlilik / hareketlilik kaybı, yorgunluk veya enerji eksikliği, zayıf duruş, osteoporoz, eklem sertliği diyabet gibi birçok sorunla karşılaşabilir. Bu nedenle egzersizi hayatınıza kesinlikle dahil etmelisiniz. Ne kadar egzersiz yapmam gerektiğinin cevabı genellikle günde 30 dakika orta derecede fiziksel aktivitedir. Sağlık yetkilileri şunları tavsiye ediyor:

150 dakika orta derecede aerobik aktivite
Veya haftada 75 dakikalık şiddetli aerobik aktivite
Veya ikisinin bir kombinasyonu
• Haftada iki kez kuvvet antrenmanı egzersizleri (tüm büyük kas grupları)

Yeterince ve kaliteli uyuyun

Optimum sağlık söz konusu olduğunda kaliteli uyku çok önemlidir. Yeterli uyku olmadığında kısa vadede yorgunluk, huysuzluk, konsantre olamama ve odaklanamama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Uzun vadede kalp problemleri, şeker hastalığı, obezite, depresyon, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle yeterli ve kaliteli uykuya özen gösterin.

Stresinizi yönetmeye çalışın

Herkesin stres ve değişen seviyelerde stres toleransı vardır ve yönetilemez veya kronik hale geldiğinde sağlığımızı olumsuz etkiler. Stres iyi yönetilmediğinde, ilk karşılaştığımız şey bastırılmış bir bağışıklık sistemidir. Düzenli egzersiz, meditasyon, günlük tutma, zaman yönetimi ve sağlıklı beslenme gibi olumlu alışkanlıkları hayatınıza eklerseniz, stres yönetiminde başarılı olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here