Sinsi ve sessiz tehlike: Paratiroid bezi adenomu!

Sinsi ve sessiz tehlike: Paratiroid bezi adenomu!

Paratiroid bezi, tiroid bezinin arkasında yer alan sağda ve solda ikişer tane olmak üzere 3-4 milimetre boyutunda yani mercimek büyüklüğünde bir bezdir.

Vücudumuzun kan kalsiyum dengesini koruması için gerekli olan paratiroid hormonu salgısını oluşturur. Bu salgı kalbin kaslarının, kemiklerinin, böbreklerinin ve sinirlerinin çalışmasını sağlar. Bu bezlerden birinde veya birkaçında sorun oluşursa, başta kemikler olmak üzere birçok organımız zarar görmeye başlar.

Bu hastalık genellikle geç teşhis edilir çünkü semptomlar spesifik değildir. Hastalardaki semptomlar genellikle yüksek tansiyon, böbrek taşları, böbreklerde kum problemi, inatçı mide problemi, inatçı mide ağrısı ve yanması, kas güçsüzlüğü, konfüzyon, idrar gibi birçok hastalıkla ilişkili semptomlardır. İdrar kaçırma ve sık idrara çıkma, halsizlik, kas krampları, romatizmaya benzer eklem ağrıları gibi pek çok belirti gösterebilir.

Ancak en sık görülen semptomlar hipertansiyon, kemik kırıkları, böbrek taşları, mide ve 12 parmak bağırsak sorunları, kas ağrısı ve psikiyatrik semptomlardır. Açıklanamayan kemik ağrısı, osteoporoz, kemik kırığı, kas ağrısı, mide ve bağırsak bozuklukları, iştahsızlık, kabızlık, mide bulantısı, halsizlik, can sıkıntısı ve hafıza sorunları birincil hiperparatiroidizmi akla getirmelidir.

Kandaki kalsiyum düzeylerinin artması, idrardan kalsiyum atılması, yani idrarda kalsiyumun tespiti ve kemik kırığı, kronik ağrı, kronik yorgunluk ve yorgunluk bu hastalığı akla getirmelidir. boyun ultrason muayenesi ve tomografi muayenesi.

İlaçla tedavi edilemeyen bu hastalık ancak ameliyatla düzeltilebilir. Ortalama 45 dakika süren bir ameliyatla fazla hormon salgılayan hastalıklı doku çıkarılır ve hastada önemli bir iyileşme sağlanır. İşlem genel anestezi altında boynun orta hatta küçük bir kesi ile yapılır. İşlem sırasında ses tellerinin zarar görmesini önlemek için bir sinir monitörü kullanıyoruz. Aynı zamanda doğru dokuyu elde etmek için ameliyat öncesi ve sonrası kan PTH ölçümü yapıyoruz. Çıkarılan dokuyu patolojik inceleme ile doğruluyoruz. Genellikle ertesi gün taburcu oluruz. Bu işlemle hastaların kas ağrısı ve hipertansiyonunda ani bir iyileşme sağlanır.

Uzun vadede kemik ve kemik kırıklarını korurken, böbrek taşlarının kemik erimesine bağlı olarak oluşturduğu hasar sonucunda uzun vadede böbreği koruyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here