Bu hastalığı ertelemeyin!

Bu hastalığı ertelemeyin!

Vajinismus, pelvik taban (alt taban) kaslarının yani vajinayı çevreleyen kasların kadının iradesi dışında kasılmasıdır ve cinsel ilişki sırasında vajinal girişin kasılması imkansız veya ağrılı hale gelir.

Vajinismus bir hastalık değildir. Vajinismus cinsel bir uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus, cinsel bir fobi sorunudur. Geçmişte şahsen yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler bu fobinin gelişmesine neden olur. Vajinismus, kapalı toplumlarda daha sık görülen, çocukluktan itibaren yanlış öğretiler sonucu gelişen bilinçaltı anksiyete bozukluğudur. Çok nadir de olsa vajinadaki doğuştan veya sonradan oluşan sorunlardan da kaynaklanabilir.

Bazı toplumlarda çocukluktan beri kızlara davranışsal ve duygusal olarak öğretilen, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilecek bazı öğretiler vardır. Cinsel organlara dokunulmamalı, bacaklar kapalı tutulmalı vb. Vajinismus ilk gecenin korkusudur. İlk gece korkusu, kadınlar evlenmeden önce kötü cinsel deneyimlerini paylaştıklarında ortaya çıkar.

Kadın bu korkuyu zihninde o kadar büyütür ki, istemsiz vajina ve vücut kasılmaları nedeniyle çok arzuladığı halde sevgili partneri ile cinsel ilişkiye giremez. Vajinismus eşini seven kadınlarda da görülmektedir. Bu kadınlar seksten zevk alır, cinsel istekleri iyidir. Ancak penisin vajinaya girmesi sırasında farkına bile varmadıkları kasılmalar nedeniyle cinsel ilişki gerçekleşmez.

Bazı kadınlarda bu kasılmalar bacaklarda, kalçalarda, kollarda veya sadece bacaklarını açamadıkları alt taban kaslarında olabilir. Penisin ucu vajinaya girer ancak kadınlarda sadece alt baz kaslarının kasılmasıyla ileri doğru hareket edemez. Çiftler bu durumu “duvar var duvara çarpıyor, mümkün değil, ilerlemiyor” diyerek ifade ediyorlar. Bu şekilde gebe kalan ve vajinismus sorunu yaşayan pek çok kadın vardır.

Vajinismus, bir kadının tedaviye gelme cesaretini neredeyse hiç kazanmadığı bir sorundur. Bu formda vajinismus, “erteleme hastalığı” olarak da adlandırılır. Kadının tedaviye gelmemek için her zaman bir bahanesi vardır. Ancak vajinismus tedavisi% 100 problemdir. Kadının kendisine ve cinsel terapistine güvenmesi yeterlidir.

Vajinismus tedavisi genellikle oldukça rahat ve basit bir işlemdir ve hastanın sıkıntılarına göre yapılır. Vajinismus hastalarının en sıkıntılı süreçlerinden biri de tedavide karşılaşacakları ve yapmaktan korktukları şeylerin kendilerinden sorulup sorulmayacağıdır.

Özellikle muayene ve parmak egzersizleri vajinismus hastaları için cinsel ilişkiden çok bir kabusa dönüşüyor. Vajinismus tedavisi, kişinin kaygı ve korkularını yönetebilme, sağlıklı düşünme, gerçekleri görme ve yaşama becerisine dayalı bir süreçtir. Tedavi planı hastanın kimlik ve kişilik yapısına göre düzenlenir. Bazı hastalar problemlerini ancak bilgi ile aşabilirken, bazı hastaların anne, baba ve çocukluk ilişkilerine inmesi gerekebilir. Bazı hastalarda davranışsal egzersizler ve öneri faydalıdır. Bazı hastalar için kombinasyon dediğimiz her sistemi içeren tedavi yöntemleri birleştirilebilir. Sonuç olarak seçilecek tedavi yöntemi hastaya göre seçilmekte ve hastanın yaşadığı, rahatsız ettiği, yapmaktan korktuğu şeyler istenmemektedir. Kişinin duygularını tam olarak kontrol etme yeteneği öğretilir.

Unutulmamalıdır ki; cinsellik evlilikte ertelenmesi veya kaçınılması gereken bir durum olmamalıdır. Vajinismus tedavi edilmezse evliliklerin sona ermesine bile yol açabilecek büyük bir sorun haline gelebilir. Boşanmanın vajinismusa çare olmadığı unutulmamalıdır. Farklı bir erkekle cinsel ilişkide vajinismus sorunu devam edecektir. Bu nedenle profesyonel yardım almak gerekir.

Hatta yurt dışından bile Türkiye’nin her köşesinden tarafımızdan binlerce hastamızı tedavi ettik. Öyle durumlar var ki 1 saatte, bazen 1 günde veya 3 günde tedavisini tamamladığımız hastalar var.

Vajinismus tedavisinden sonra kadınların ortak kelimesi: “Keşke daha önce gelseydim.” Dilerim dememek için tedaviyi geciktirmemeliyim.

Doğru merkezdeki doğru uzman ile vakit kaybetmeden bu hastalıktan kısa sürede kurtulabileceğinizi unutmayın. Bu şekilde maddi ve manevi olarak yıpranmazsınız ve mutlu bir şekilde evliliğinize devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here