Akdeniz Üniversitesi’nden Aşı Çalışmalarına Önemli Katkı

Akdeniz Üniversitesi’nden Aşı Çalışmalarına Önemli Katkı

İnsan vücudundaki “Furin” enziminin çok önemli bir enzim olduğunu belirten Prof. Dr. Mammedov, “Vücudumuzdaki birçok proteinin aktivasyonu bu enzime bağlıdır. Furin, hormonlar ve büyüme faktörleri, kan pıhtılaşma faktörleri, hücre yüzeyi reseptörleri, viral zarf glikoproteinleri, vb. Çeşitli hücresel olaylar dahil olmak üzere çok çeşitli öncü proteinlerin işlenmesinde (aktivasyonunda) yer alır ve çeşitli hücresel olaylarda kritik bir düzenleyici rol oynar. O konuştu.

Koronavirüsün insanları etkilediğini belirten ‘Furin’ enzimi ile de yer alıyor. Dr. Mammedov, “Bu enzim ayrıca virüs ve bakteri proteinlerinin aktivasyonunda çok önemli bir rol oynamaktadır. İnsan vücudundaki karaciğer, akciğer, ince bağırsak gibi birçok dokuda ‘furin’ enziminin varlığı da virüsün aynı anda birçok organa saldırmasına neden olur. O konuştu.

Prof. Dr. Mammedov, “Yaptığımız çalışmalarla furin proteini genini bitki hücrelerine transfer ederek bu enzimi bitki hücrelerinde aktif olarak üretmeyi başardık. Bu enzimleri kullanarak koronavirüs, influenza virüsü, HIV, dang humması, ebola ve marburg virüsü, SARS-CoV-2, Şarbon gibi hastalıklar için aşı adayları geliştirmede önemli bir adım attık. “Şeklinde konuştu.

Uluslararası İstanbul Buluş Fuarı’ndan Prof.Dr.Tarlan Mammedov’a Büyük Ödül

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Tarlan Mammedov, 5. Uluslararası İstanbul Buluş Fuarı’nda “Hedef Proteinlerin Furin ile In Vivo Post-Translasyonel İşlenmesi konulu çalışmasıyla büyük ödülü (ISIF’20 Büyük Ödülü) aldı. Bitkiler “.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here