Kepez’in Cemil Meriç Kitaplığı ödüllendirildi!

Kepez’in Cemil Meriç Kitaplığı ödüllendirildi!

Antalya Dokuma İpliği Fabrikasını halkın kullanımına sunan Kepez Belediyesi, bir zamanlar harap bir yapı olan trafo binası restore edilerek müze kütüphanesine dönüştürülen ‘Cemil Meriç Kütüphanesi’ projesi ile bir ödüle daha layık görüldü. fabrikaya enerji sağladı. Tarihi ve kültürel mirası koruyan belediyelerin ödüllendirildiği yarışmanın kazananları ödüllerini İstanbul’da bir otelde düzenlenen törenle aldı. Tarihi ve kültürel mirası koruyan belediyelerin ödüllendirildiği yarışmanın sonuçları internet üzerinden yapılan jüri toplantısında belirlendi. Yarışmaya bu yıl 39 belediyeden 67 proje katıldı, 1 jüri özel ödülü, 8 proje, 8 başvuru, 8 süreklilik ve 13 başarı ödülü.

Antalyalılarla birlikte inşa ediyoruz

Kültür ve sanat adasına dönüştürdükleri Dokuma Parkı’nda bir başka projeye daha ödül verilmesinden mutluluk duyduğunu ifade eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “İşbirliği içinde çok önemli bir kültür ve sanat evi olacak özel bir mekan yaratıyoruz. Antalya halkı ile. Projeyi tasarladık ve binanın hazırlığını üstlendik ama kitap koleksiyonunu kitap kurtları ve kitapseverlerle birlikte Antalya’da yapıyoruz. Bu nedenle şehir ile birlikte önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu işin önemli bir kısmı… Diğer kısmı ise; Eski dokuma fabrikası içerisindeki her bina yeniden işlevselleştirilerek değerlendiriliyor. Bunlardan biri trafo binasıydı. Dokuma Fabrikasına yıllardır enerji sağlayan trafo binası, önümüzdeki dönemde kitap kurtlarına ev sahipliği yapacak ve gelecek nesillere bilgi aktaracak. Bu nedenle şehri aydınlatan önemli noktalardan biri olacaktır. Okumak ve öğrenmek bize çok yakışıyor. Umarım bu güzel kütüphanede birlikte okuyup öğreniriz. ” dedim.

Ulusal düzeyde düzenlenen bir yarışma

Tarihi Kentler Derneği’nin, bu mirası halkla buluşturan ve şehrin kültürel tarihi mirasına yeni bir anlam kazandırarak şehri kucaklayan belediyelere ödüller verdiğini belirten Tütüncü, “Müze ödülleri, özel proje ödülleri veriyor. ve aldığımız gibi süreklilik ödülleri. Tarihi Kentler Derneği gibi önemli bir kurumdan ulusal düzeyde düzenlenen proje yarışmasında bu ödülü almak bizleri çok mutlu etti. Projede emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Umarım Cemil Meriç Müze Kütüphanesi’ni yakında bitiririz. Okumayı sevenlerin hizmetine sunacağız. “O konuştu.

Ödülü proje ekibim adına alıyorum

Başkan Tütüncü, “Projelerimizin birçoğunun ödüle layık görülmesi, bizleri ve proje üzerinde çalışan meslektaşlarımızı mutlu ediyor. Aslında ödül bir anlamda motivasyondur. İnsanlar ödülü bizim gibi belediye başkanlarına veriyor. Ancak projelerin ödüllendirilmesi, proje üzerinde çalışan meslektaşlarımızı memnun ediyor. Şüphesiz, pek çok ödülün altında; Ekip olarak iyi bir çalışma, motive olmuş durumda eğilip Antalya’ya, Kepez’e ve vatandaşlarımıza yeni işler getirmenin heyecanını yaşatır. Önce heyecanlanacaksınız ve ondan önce bir vizyon ortaya koyacaksınız. Bu vizyonu heyecanla birleştirecek, bütünleştirecek, sonra çok çalışacaksınız. Bundan sonra başarı doğal olarak gelir. Yıllar içerisinde Kepez Belediyesi’nde önemli çalışmalara imza atan proje ekibimiz gurur kaynağımız ve onurumuzdur. Onlarla gurur duyuyorum. Her ödülde olduğu gibi bu ödülde de aynı şeyi söylüyorum. Bu ödülü proje ekibim olarak alıyorum. İyi şanslar ”dedi.

Müze Kütüphanesi

“Cemil Meriç Kütüphanesi” Dokuma Fabrikası’na enerji sağlayan eski trafo binasında iki katlı 900 metrekarelik binada yer alıyor. Edebiyat eserlerinin tarihi ve çağdaş kimliğini barındıran bir müzeye hizmet verecek kütüphane, Türkiye, İstanbul, Ankara, Adana ve Diyarbakır’daki müze kütüphanesi mülkü, 5’inci yıldan sonra türünün örnekleri olacak. Edebiyatla ilgili eser ve anıların bulunacağı müzede eski el yazmaları ve basılı eserler de sergilenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here