Kesik izlerinden kurtulmak mümkün mü?

Kesik izlerinden kurtulmak mümkün mü?

Ustura vs. İnsanların vücudunu kesici aletlerle kesme davranışı pek çok kültürde özellikle ergenler arasında yaygındır. Kesik izler bir arkadaş ortamında özenti şeklinde yapılabilir veya daha ciddi psikolojik sorunların ifadesi olarak görünebilir. Halk arasında “faça” olarak adlandırılan bu izler, ömür boyu kalıcı oldukları için günlük hayatta ciddi sorunlara neden olabilmekte, benzersiz görünümlerinden dolayı kolayca fark edilmekte ve toplum tarafından önyargıyla karşılanmaktadır. Evlilik, istihdam veya sosyalleşme gibi hayatın birçok aşamasında karşılaşılan zorluklardan kurtulmak, kısa kollu kıyafetleri rahat giymek ve hayatlarında yeni bir sayfa açmak için kesik izlerinin tedavisi konusunda ciddi bir kitle var. .

Prof.Dr. Cengiz Açıkel ve arkadaşları tarafından 2005 yılında geliştirilen ve dünya tıp literatürüne giren ameliyat, bu soruna çözüm sunuyor. Ameliyatın özü; Kesik izleri olan kol bölgesinin derisinin üst tabakası zımpara yöntemi ile çıkarılır, ameliyatla çok büyük izler çıkarılır ve ince çizgiler oluşturularak bu bölge uyluktan alınan ince bir deri yaması ile kapatılır. Genellikle intravenöz sedasyon ve lokal anestezi altında yapılan bu ameliyattan sonra cerrahi alanların iyileşmesi için hastanede bir gece yatış ve 2 hafta yatarak istirahat gerekir. İşletme alanlarının vatandaşlığa alınması ve kesinleşmesi 6 ay – 2 yıl arası bir süreyi kapsamaktadır. Bu sürenin sonunda, tedavi edilen bölge estetik olarak daha az çarpıcı ve “eski bir yanık izi” veya “dövme silindikten sonra” gibi sosyal açıdan daha kabul edilebilir hale gelir.

Prof.Dr.Cengiz Açıkel, yara izi üzerine dövme, tek iz ameliyatı, sadece zımparalama, TCA gibi asitlerle cildi soyma, buz tedavisi, hücre spreyi, dermal rulo, lazer uygulaması gibi birçok tedavi yönteminin kaldırılmaya çalışıldığını belirtti. yüz izleri ancak bu etkili ve kalıcı sonuçlar elde edilemez. devletler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here