57. Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı!

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı!

Yıldızların Altında adlı üç açık hava sinemasında gösterilecek 44 filmin biletleri bugün itibariyle ticketx üzerinden ve 1 Ekim’den itibaren Atatürk Kültür Merkezi gişesinden satışa sunulacak.

Festivalin başkanlığını Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festivalin yönetmenliğini Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre ve Antalya Film Forumu’nun direktörlüğünü Olena Yershova Yıldız yaptı. .

Bu yıl için iki özel poster!

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl seyirciyi iki afişle karşılıyor. İlk afişlerde Fatma Girik başrolü oynadı, diğerinde ise salgın sürecinde cephesiz bir savaşın kahramanı olan sağlık çalışanları yer alıyor. Festival, Under the Stars 1 ve Under the Stars 2 açık hava sinemalarında her seans için 2020’nin gerçek kahramanları olan sağlık profesyonellerine 50 davetiye tahsis etti. Gişelerde kimlik kartlarını ibraz eden kamu veya özel sektör sağlık çalışanları Antalya Kültür Merkezinde davetiye alabilecek.

Altın Portakal için rekabet heyecanı başladı

47 filmin başvurduğu Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl 12 film yarışacak. Fikret Reyhan’ın “Çatlak”, Tankut Kılınç’ın “Dersaadet Apartmanı”, Nesimi Yetik’in “Dirlik Düzenlik”, Derviş Zaim’in “Flash bellek”, Orçun Benli’nin “Gelincik”, Erdem Tepegöz’ün “Gölgelerde” Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler”, Tunç Şahin’in ” İnsanlar İkiye Ayrılıyor “, Atalay Taşdiken” Kar Kırmızısı “, Barış Gördağ ve Yasin Çetin’in” Koku “, Ferit Karol’un” Kumbara “ve” Ölü Ekmek ” filmleri dahil olmak üzere 16 kategoride toplam 770 bin TL’ye yarışacak. En İyi Film Ödülü 300 bin TL. Ödülleri senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ve senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal başkanlığında gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral yaptı. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi tarafından belirlenecektir.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Çiğdem Vitrinel, Mustafa Kara ve Tunç Davut’tan oluşan Film Yönetmenleri Derneği’nin jürisi, film yazarları Coşkun Çokyiğit, Gül Yaşartürk ve Murat Tırpan’dan oluşan jüri aynı zamanda Sinema Yazarları Derneği’dir. (SİYAD) Bu yıl En İyi Film Ödülü’nü alacaklar.

Yılın en yeni belgeselleri yarışacak

Yılın en yeni belgesellerini bir araya getiren Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda bu yıl yarışacak 10 film; Zeynep Dadak’ın “Ah Gözel İstanbul”, Pervin Metin Candan’ın “A ‘Sinema Cennet’ Hikayesi”, Stella Sema Yeşiltaç’ın “Ruh Donarsa…”, Metin Akdemir’in “Hayalimdeki Sahneler”, Deniz Tortum’un “Maddenin Halleri”, Serdar Kökçeoğlu’nun “Mimaroğlu”, Eytan İpeker’in “Soykırımdan Kurtulan Hanım”, Sidar İnan Erçelik’in “Rüzgar Kırıcı”, Metin Avdaç’ın “Tipi” ve Selin Şenköken’in “Ateşte Orkideler”. Yönetmen Bingöl Elmas, yönetmen ve video sanatçısı Köken Ergun ile yönetmen, yapımcı ve akademisyen Kurtuluş Özgen, 10 belgesel arasından bir film için 40 bin TL’lik En İyi Belgesel Film Ödülü’ne, diğer filme 20 bin TL Jüri Özel Ödülü verildi. Ödül verilecek.

12 kısa film yarışacak

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda 206 başvuru arasından seçilen 12 kısa film yer alacak. Mahsum Taşkın’dan “Binbir Gece Masalları”, Fehmi Öztürk’ten “Bir Annenin Sonatı”, Melik Kuru’dan “Biz Bir Aileyiz”, Emre Birişmen’den “Buhar”, “Cengiz” Haydar Taştan, Can Deniz Atici . Burcu Görgün Toptaş’tan “Kara Kutu”, Irmak Karasu’dan “Mamaville”, Ayris Alptekin’den “Kendisinden Bahsetmiyorum”, Eşme Madra, Malaz Usta’dan “Sarı, Siyam, Kanocular ve Sunucu” “Bir Yılda Sürgün ”ve Murat Uğurlu’nun“ Tapınağı ”, oyuncu Cemre Ebuzziya, film küratörü ve sinema yazarı Müge Turan ve yönetmen Ömür Atay’dan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. Bir filme En İyi Kısa Film Ödülü 20 bin TL, diğer film ise 10 bin TL Jüri Özel Ödülü alacak.

Ödüller, 10 Ekim akşamı yapılacak Kapanış ve Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Uluslararası Yarışma’da yılın en dikkat çeken yapımları

Yılın yeni yapımlarının büyük çoğunluğu Venedik Film Festivali’nde ilk izlenimlerini veren, Türkiye’de ilk kez Antalya seyircisinin karşısına çıkıyor. Filistin’den Fransa’ya, Finlandiya’dan İran’a dünyanın dört bir yanından toplam 10 film En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde Altın Portakal heykelciği için En İyi Film ve En İyi Yönetmen 120.000 TL ile yarışacak. .

Türkiye’den senarist ve yönetmen Emin Alper, Rumen yapımcı Ada Solomon, Les Arcs Avrupa ve Tribeca Film Festivali sanat yönetmeni Frederic Boyer, İranlı aktris, Niki Karimi ile Brezilyalı video sanatçısı yönetmen, yönetmen ve senarist Sandra Köğüt, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri yapacak Yarışacak 10 filmi değerlendirin.

Ameen Nayfeh’in “200 Metre / 200 Metre”, Uberto Pasolini’nin “Sıradan Bir Yuva / Hiçbir Yerde Özel”, Daniele Luchetti’nin “Bağları”, Lili Horvát’ın “Belirsiz Bir Döneme Hazırlık / Bilinmeyen Bir Süre İçin Birlikte Olmak İçin Hazırlıklar, Pamela Tola’nın” Ladies of Steel ”, Ana Roche de Sousa’nın” Listen “, Emmanuel Courcol’un” The Big Hit “, Mesut Bakhshi’nin” Longest Night / Yalda, a Night forgiving “, Tarzan ve Arab Nasser kardeşler” Gaza Mon Amour “ve Jasmila Žbanić’in” Where gidiyor musun, Aida? / Quo Vadis, Aida? ”Yarışmadaki filmler.

Antalya Film Forumu Online Olarak Düzenlenecek

Festivalin ortak yapım pazarı ve proje geliştirme platformunun yedinci yılında Antalya Film Forumu, Kurmaca Work in Progress Platformu, Belgesel Work in Progress Platformu, Uzun Metraj Film Kurgu Pitching Platformu, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu Antalya’yı film setine çevirmek Bu yıl lansmanı yapılan Dizi / Kısa Dizi Sahnesi Platformu’nun yanı sıra yer alacak. Salgın nedeniyle online olarak gerçekleşecek Antalya Film Forum 5 Ekim’de başlayacak.

Adriek van Nieuwenhuyzen, Antoine Thirion, Aslı Özge, Boby Allen, Burak Göral, Delly Shirazi, Dilara Omur, Laurence Herszberg, Müge Özen, Necati Sönmez, Onur Saylak, Philippa Kowarsky olmak üzere beş departmana başvuran toplam 162 proje arasından seçilen 29 proje Renan Artukmaç, Sarp Kalfaoğlu ve Veronika Kovacova, toplam 470 bin TL’lik para ödülünün yanı sıra jüri değerlendirmeleri sonucunda sponsorlar tarafından verilen özel ödüllerin de sahibi olacak.

Altın Portakal Sinema Okulu 4 Ekim’de başlıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in geçen yıl belirttiği üzere Altın Portakal Sinema Okulu kursları 4 Ekim’de “Gençler üretecek, Antalya gençlerle yükselecek” sloganıyla başlayacak. Türkiye’deki üniversitelerin ilgili bölümlerinden 697 başvuru arasından seçildi, 250 öğrenci her sabah online olarak derslere katılacak. Ahmet Gürata, Atasay Koç, Ceylan Özgün Özçelik, Evrim Kaya, Köken Ergun, Müge Büyüktalaş ve Selda Taşkın ile çeşitli başlıklar altında yapılacak dersler 9 Ekim’de sona erecek.

Altın Portakal Film Okulu ayrıca Ercan Kesal, Nazan Kesal, Kıvanç Sezer, Damla Sönmez, Pelin Esmer, Emin Alper, İlksen Başarı ve Merten’in festival ile gerçekleştirdiği Fırat röportaj videolarıyla sinema üzerinden Türkiye’ye sosyal medya hesaplarından ulaşacak.

Altın Portakal Filmleri MUBI’de!

Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl online sinema platformu MUBI ile özel bir işbirliği imzaladı ve sinemaseverler için Altın Portakal Filmlerinden bir seçki hazırladı. Lütfi Ömer Akad’ın “Düğünü”, Yavuz Özkan’ın “Maden”, Atıf Yılmaz’ın “Aaahh Belinda”, Uğur Yücel’in “Yazan Tura”, Ben Hopkins’in Tolga Karaçelik’in “Pazar: Bir Ticaret Masalı” ve “Sarmaşık” filmleri gösterilecek. MUBI, mubi.com/antalya üzerinden yapılacak abonelikler için 30 günlük ücretsiz deneme süresi sunacak, böylece abone olmayan sinemaseverler bu özel seçimi izleyebilecektir.

GÖSTERİM ALANLARI

Yıldızların Altında 1
Cam Piramit Tarafı

Yıldızların Altında 2
Konyaaltı Plajı

Yıldızların Altında 3
AKM, Amfitiyatro

BİLET: Biletix.com Tam: 5 TL İndirim: 3 TL
İndirimli biletler; Öğrenciler, öğretmenler ve emekli izleyiciler için geçerlidir.

3 Yıldızların Altında: AKM, Amfitiyatro’daki tüm gösterimler ücretsizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here