Antalya’da Kazak Abay Kunanbayoğlu'nun park açıldı, sosyal mesafe unutuldu.

Antalya’da Kazak Abay Kunanbayoğlu

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın ev sahipliğinde alim, düşünür, şair, eğitimci, yeni milli edebiyatın kurucusu, çevirmen ve besteci olarak Kazakistan tarihine silinmez izler bırakan Abay Kunanbayoğlu, Abay Kunanbayoğlu üyesidir. Parka ismini vermek ve Kunanbayoğlu rölyefinin açılışı için tören düzenlendi.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı Prof. Türk Ocakları Antalya Şubesi Başkanı Abdullah Uysal, Anadolu Vatandaşları Dernekleri Platformu (AHDER) Başkanı Deniz Akgün ve Başkan Yardımcısı Ziya Koçyiğit, Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Kürşat Çavuşoğlu, Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Ceyran Sattarova , Kırgızistan ve Akdeniz Ülkeleri Kadın ve İş İnsanları Derneği (KIRGIZKADINDER) Periza Asanaalieva, İran Komşu Ülkeleri Dostluk Derneği Başkanı Nazanin Naser, Irak Akdeniz ve İslam Ülkeleri İş İnsanları Derneği (IRAK-İŞDER) Başkanı ve Tüm H atay Hatay Halkı ve Dostları Derneği (TÜMHATAYDER) Akdeniz Gayrimenkul Danışmanları ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Hikmet Yozgatlı Hüsamettin Durak katıldı.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın yaptığı konuşmada, “Akrabalarımızla bağlarımızın güçlenmesi aynı zamanda Muratpaşa’mızda insanlığa ve dünya barışına katkı sağlayacak birlik bilincini koruyor. Bu huzuru, bu sevgiyi ve bu birliği çok kültürlü hayatımızın önemli bir parçası olan turizm başkentimiz Antalya’nın kalbi olan Muratpaşa’mızdan, önemli düşünürlerin, yakınlarımızın büyüklerinin, insanlığa katkı sağlayan önemli kişilerin yer aldığı dünyaya iletmek istiyoruz. Kültür camiamız ve Türk dünyası yaşıyor. ” dedim.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Uysal ve Kazakistan Ankara Büyükelçisi Saparbekuly günün anısına birbirlerine çeşitli hediyeler takdim etti ve kabartma açılış kurdelesinin kesilmesiyle tören sona erdi. Açılışta Kazakların geleneksel kutsama töreni yapılırken, Cumhurbaşkanı Uysal geleneksel Kazak kıyafeti giydi.

Konuşmacıların misafirlere hitap ettiği anlarda Sosyal mesafenin olmaması fark edilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here