Sağlık çalışanları canlarını korumak için barikat kurdu!

Sağlık çalışanları canlarını korumak için barikat kurdu!

Yılmaz basın açıklamasında, “Sağlık mesleği mensuplarının hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatlarını kaybetme endişesine katlanacak sabrı yok. Virüsle mücadele mümkün ama sağlıkta şiddetle mücadele imkansız. Böylece.” ifadeleri kullandı.

İşte tam açıklama:

“Virüsle Mücadele Etmek Mümkün Ama Bu Şekilde Sağlıkta Şiddetle Mücadele Etmek İmkansız
Dün gece Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde insanları korkutan şiddet, durumun nasıl içinden çıkılmaz hale geldiğini gösteriyor. Salgın sırasında yaşananlar karşısında vazgeçmek için doğruyu söylemek bile hafif.

Salgın sırasında şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten ellerin, kendi canlarını korumak ve bedenlerini korumak için kapıyı tutması, şiddetin boyutunu ve sağlık çalışanları üzerindeki etkisini göstermektedir.

Bu vahşete maruz kalan dostlarımıza bir an önce iyileşmeleri dileğimizi iletiyor, insanlık payını almayan saldırganların en ağır cezayla cezalandırılmasını diliyoruz. İhmal edenlerden de hesap sorulmalıdır.

Yaşanan şiddet olayı, hastanelerde güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılmasını ve bu işin kolluk kuvvetleri tarafından yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bir hastane polisi var ama ihtiyaç duyulan şey bir hastane ekibi.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sağlıkta şiddete ilişkin bir yönetmelik çıkarılmış, ancak bu yönetmeliğin uygulamada uygulanmadığı ve yönetmeliğin yaptırımlarının hissedilmediği görülmüştür.

Bu nedenle sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alanlar olarak ilan edilmesi önerimiz süratle uygulanmalıdır. Buradaki herhangi bir suç ertelenmeli, para cezasına çarptırılamaz hale getirilmeli ve hapis cezası verilmelidir.

Salgın sürecinde bile bu kadar korkunç olayların yaşanması, yaptırımların ne kadar şiddetli olduğunu ve önlemlerin en üst düzeyde alınması gerektiğini gösteriyor.

Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay olarak görmekle, bu şiddet ne sona erer ne de çalışan kendini güvende hisseder.

Sağlık çalışanları artık hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatlarını kaybetme endişesine katlanacak sabra sahip değiller. Virüsle mücadele etmek mümkün ama bu şekilde sağlıkta şiddetle mücadele etmek mümkün değil.

Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; Sağlıkta şiddete karşı ağır yaptırımlar, kesin çözüm için bir an önce somut adımlar atılmalıdır. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here