Sağlıklı kemik için hangi besinleri tüketmek gerekiyor?

Sağlıklı kemik için hangi besinleri tüketmek gerekiyor?

Vücudun temel yapısını oluşturan kemikler ve eklemler yıllara yenik düşerler. Yaşın ilerlemesi ile birlikte osteoporoz (kemik erimesi), eklem kireçlenmesi (osteoartrit) gibi sorunlar …

Kemikleri sağlıklı tutmak için yapılacak ilk şey doğru beslenmedir. Bu açıdan kemiklerin sağlam bir yapıya sahip olabilmesi için güneş ışığı ve D vitamini, kalsiyum ve mineral yönünden zengin besinler ile beslenmesi gerekmektedir.

Sağlıklı kemik için hangi besinler tüketilmelidir?

Güçlü kemikler için güneş ışığı gereklidir. D vitamini için güneş ışığı çok önemlidir. Güçlü kemiklerin bir diğer vazgeçilmez parçası kalsiyum ve ikincisi fosfordur. Kalsiyum süt ürünlerinde, soya fasulyesinde, yer fıstığında, cevizde, bademde, lahana, brokoli, yeşil yapraklı sebzelerde, balıkta, kuru meyvelerde, kuru baklagillerde; Fosfor en çok deniz ürünleri, tavuk ve süt ürünlerinde bulunur. D vitamininin en önemli işlevlerinden biri kemik sağlığını korumaktır. D vitamini, hem sindirim sisteminden kalsiyum emiliminde hem de kemik oluşumunda rol alan hücreler üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. D vitamini, balık yumurtası, soya sütü, patates, süt ve süt ürünleri, mantar gibi yiyeceklerde belirgin olarak bulunur.

Kemiklerin yapı taşlarından biri olan kolajen üretimini artıran C vitamini yeterli miktarda alınmadığında kemikler zayıflar. C vitamini turunçgiller, kivi, çilek, yeşil biber, domates, karnabahar ve biber gibi besinlerde yoğunlaşmıştır. K vitamini, kemik mineralizasyonunda rol oynayan bileşiklerin aktivasyonunda rol oynar. K vitamini zeytinyağı, yeşil sebzeler, ıspanak, bamya, brokoli, şalgam, pancar ve yeşil çayda bol miktarda bulunur. Kemik kalitesi ve gelişimi için çok önemli olan B12 vitamini eksikliğinde kemik erimesi gelişir. B 12 vitamini en çok kırmızı et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur. Hem vücudun hem de kemiklerin alkali dengesinin sağlanmasında önemli rol oynayan potasyum, kalsiyumun vücutta uzun süre kalmasında rol oynar. Deniz ürünleri, patates ve muzda bol miktarda bulunur. A vitamininin de kemik gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunduğu bulunmuştur. Omega-3 ve 6, balık, keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur ve kalsiyum emilimine yardımcı olur.

Kemik sağlığını korumak neden önemlidir?

İlerleyen yaşla birlikte, gerekli takviyelerden mahrum kalan kemikler güçlerini kaybeder ve kırılgan hale gelir.

Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir?

Süt ürünleri, soya fasulyesi, yer fıstığı, ceviz, badem, lahana, brokoli, balık, kuru meyveler, baklagiller, mercimek, deniz ürünleri, tavuk, turunçgiller, kivi, incir, çilek, domates, karnabahar, biber, zeytinyağı, yeşil sebzeler, ıspanak , bamya, brokoli, şalgam, pancar, yeşil çay, kırmızı et, yumurta, muz.

Kemik sağlığı için hangi gıdalardan uzak durmalıyız?

Tuz ve fazla protein, kalsiyum kaybına neden olarak kemik erimesine neden olabilir. Sigara, alkol, stresli ya da hareketsiz yaşamdan kaçınılmalı, kafein ve çay çok fazla tüketilmemelidir. Asidik ve GDO ürünlerinden de dikkatli bir şekilde kaçınılmalıdır.

Osteoporoza karşı herhangi bir öneriniz var mı?

Mutlaka spor veya egzersiz yapmalı, bol su içmeli, ağır metal zehirlenmesine ve toksisitesine karşı bilinçli mücadele etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here