İşte COVID-19 hakkında yanıldığımız 4 konu!

İşte COVID-19 hakkında yanıldığımız 4 konu!

Zaman zaman sosyal medyada yanıltıcı bilgiler paylaşarak yanlış bilgilerin yayılmasına katkıda bulunabiliriz.
İşte o 4 yanlış bilgi …

Korkunç olan ölüm oranı değil, enfeksiyon oranı

Sosyal medyadaki birçok gönderi, COVID-19’un ölümleri grip gibi diğer ölüm nedenleriyle karşılaştırarak COVID-19’un o kadar ölümcül olmadığını öne sürüyor. Bununla birlikte, bu gönderiler COVID-19’un bulaşıcı potansiyelini görmezden geliyor. COVID-19’un enfeksiyon ölüm oranı kesinlikle gripten daha yüksektir. Gripte bu oran 0,1 iken en iyimser tahminler bile COVID-19’da bu oranın 0,25 olduğunu gösteriyor.

Sorun sadece COVID-19’un ölümcül olması değil, aynı zamanda ölümcül ve oldukça bulaşıcı olmasıdır.

Tüm enfeksiyonlar vaka değildir

COVID-19 enfeksiyonları ve vakaları hakkında da kafa karışıklığı var. Epemiyolojik bir terim olarak “vaka”, COVID-19 teşhisi konmuş, yani test pozitif olan kişidir.

Ancak gerçekte vakalardan çok daha fazla enfeksiyon vardır. Bazı enfeksiyonlar herhangi bir belirti göstermez. Bazı semptomlar çok hafiftir. Teste ihtiyaç duyanlar için her zaman erişilebilir değildir. Aynı zamanda, testler tüm enfeksiyonları tespit edemez.

Enfeksiyonlar vakalara yol açar, testler vakaları ortaya çıkarır. Daha fazla test yapmaz, daha fazla vakaya yol açmaz, gerçek vaka sayısının daha doğru bir tahminini sağlar.

Ölümleri aynı tarihteki vakalarla kıyaslayamayız

COVID-19 enfeksiyonu ile ölüm arasındaki sürenin 1 aya kadar sürebildiği biliniyor. İyileşme süresi daha da uzun olabilir. Bazı insanlar ağır hastalıklardan muzdariptir ve iyileşmek için uzun bir zamana ihtiyaç duyar. Bazıları semptom göstermiyor. Belirli bir tarihte verilen ölüm sayıları, vakaların birkaç hafta önceki ölümlerini göstermektedir. Vakaların hızla ikiye katlanması ve uzun iyileşme süreleri, aktif ve iyileşmekte olan vakaların sayısı arasında büyük bir farka yol açar. Gerçek sayıları ancak geçmişe bakarak anlayabiliriz.

Veriler karmaşık, eksik ve değişkendir

Bazı sosyal medya kullanıcıları, istatistikler düzeltildiğinde sinirlenir ve komplo teorileri hakkında konuşur. Bu insanlardan çok azı mevcut ortamda istatistik tutmanın ne kadar karmaşık, kaotik ve büyük bir iş olduğunu anlıyor.

Ülkeler ve hatta eyaletler, vakaları ve ölümleri farklı şekilde sayabilir. Geriye dönük düzeltmeler gerektiren verileri bir araya getirmek zaman alır.

Salgının gerçek rakamlarını ancak geriye dönük bir değerlendirme yapıldığında öğreneceğiz. Geliştirilen ilk modellerin hatalı olmasının nedeni, modeli oluşturanların kötü niyetli olmaları ve çalışma sırasında yeterli verinin olmamasıydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here