Korona virüsü göz ile bulaşırmı, gözlük korur mu…

Korona virüsü göz ile bulaşırmı, gözlük korur mu...

Bu ilginç çalışma Jama Ophthalmologgy dergisinde yayınlandı ve çalışmada günlük gözlük kullanımının koronavirüs bulaşma riskini 5 kat azalttığı tespit edildi.

27 Ocak – 13 Mart arasındaki dönemde, Çin’de COVID-19 teşhisi konan 276 hasta araştırma ekibi tarafından incelendi. Hastaların 30’unun gözlük taktığı biliniyordu. Çalışma, miyopi nedeniyle hastaların yalnızca% 5,8’inin günde 8 saat gözlük taktığını gösterdi.

Toplumda genel gözlük kullanım oranını hesaplamak isteyen araştırmacılar, literatürdeki eski çalışmaları taradılar. Veriler, Çin’in Hubei eyaletinde miyopi nedeniyle gözlük takanların% 31,5’inin olduğunu gösterdi.

Koronavirüs gözlerden nasıl bulaşır?

Bu fark, gözlük takanların genel popülasyona kıyasla COVID-19 teşhisi konma olasılığının 5 kat daha fazla olduğunu gösterdi. Araştırma ekibi, virüsün insan hücrelerini enfekte etmek için bağladığı ACE 2 reseptörlerinin de gözlerde bulunduğunu ve bulaşmasının bu şekilde gerçekleştiğini söylüyor.

Koronavirüsün gözden damlacıklar veya el teması yoluyla bulaşabileceğini gösteren başka bilimsel araştırmalar da yapılmıştır.

Bulgular, sağlık çalışanlarının gözlerini korumak, yüzlerine dokunmaktan kaçınmak ve sık sık ellerini yıkamak için ekipman kullanmasının önemini bir kez daha gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here