Çevreci Komşu Kart’a bir ödül daha!

Çevreci Komşu Kart’a bir ödül daha!

Türkiye Sağlıklı Şehirler Derneği Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulamalar Yarışması tarafından bu yıl 11’incisi 35 üye belediyede düzenlenen 102 projesine kabul edildi. Jüri başkanlığı Prof. Dr. Ruşen Keleş, jüri ise Prof. Dr. Feza Karaer, Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz, Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Prof. Dr. Tülin Vural Aslan, Doç. Dr. Asım Mustafa Ayten ve Murat Ar’dan oluşuyordu.
Büyükşehir belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyeleri ve il-ilçe belediyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Muratpaşa Belediyesi Çevre Komşu Kartı projesi 13 projenin yarıştığı “Sağlıklı Çevre” kategorisinde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

ÖDÜLÜN TADINI ÇIKARMAMAK

“Atman, biriken galibiyet I ‘slogan projesi kapsamında hayata geçirilen 20. Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülü’nün ilk yılı, 2017 Kamu Teknoloji Platformu ve Harvard Business Rewiew Türkiye tarafından Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’ Sıradışı Başarı Hikayesi ‘ Proje, 2018 yılında Gazi ve Adnan Menderes üniversiteleri tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Çevre, Çevre ve Sağlık Kongresi kapsamında “En İyi Uygulama Yarışması” nda özel kongre ödülü aldı.

HERKES KAZANIR

Kepez Belediyesi, çevre Yeşil Kart projesinde tüm mahallelerde pilot uygulama ve uygulama olarak Nisan 2016’da başlatılan Türkiye, ödüllü ilk atık geri dönüşüm projesi olarak dikkat çekiyor. Evlerinde kaynağında ayırdıkları kağıt, cam, plastik ve metal gibi nitelikli atıkları çöpe atmayan Muratpaşalılar, anlaşmalı pazarlarda kullanabilecekleri puanlar kazanırken, Muratpaşa Belediyesi temizlik işlerinde tasarruf sağlıyor, doğal kaynaklar, atıksız geri dönüşüm ile korunmaktadır.

4 MİLYON 672 BİN LİRA KAZANDI

Muratpaşa Belediyesi’nin ödüllü projesi ile evlerden bu yıl Nisan 2016’dan Ağustos ayı sonuna kadar 14 milyon 736 bin 603 kilogram nitelikli atık toplandı. Toplanan bu atıklar karşılığında 4 milyon 672 bin 566 TL’lik puan Çevreci Komşu Kartlarına yüklendi. Muratpaşa Belediyesi Çevre Dostu Komşu Kartı projesiyle her gün düzenli olarak gerçekleştirdiği atık toplama ve diğer temizlik çalışmalarından yılda ortalama 7 milyon lira tasarruf sağladı. Nitelikli atıkları ekonomiye kazandırarak doğal kaynakları da koruyan Çevreci Komşu Kartı ile 119 bin 114 ağaç kesilmekten kurtuldu.

E-ATIKLAR ve ATIK YAĞLAR

Çevre Komşu Kartı’nda radyoaktif maddeler, tozlar, halojenli bileşikler, ağır metaller vb. Toksik maddeler nedeniyle çevreye ve insan sağlığına ciddi zarar veren elektronik atıklar yer alıyor. Mart 2019’da Muratpaşa’da Çevreci Komşu bünyesinde atık yağlar toplanmaya başlandı. Kart.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here