Meme kanseri sonrası yüz güldüren tedavi.

Meme kanseri sonrası yüz güldüren tedavi.

Meme kanseri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlar arasında en yaygın kanserdir (cilt kanseri hariç) ve bir kadının yaşamı boyunca invazif meme kanseri geliştirme riski 8’de 1’dir.

Meme rekonstrüksiyonu, mastektomi (kanser nedeniyle meme organının alınması) veya doğumsal meme kaybı sonrası meme organının yeniden yapılandırıldığı cerrahi bir işlemdir. Pek çok değişken bir kadının meme rekonstrüksiyonu konusundaki kararını etkilese de, en yaygın motive edici faktör meme kanserinden sonra mastektomi ile bir veya iki memenin çıkarılmasıdır.

Meme rekonstrüksiyon teknikleri son yıllarda önemli ölçüde gelişti. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde meme kanseri bilinci, sigorta şirketlerinin büyük çoğunluğunun meme rekonstrüksiyon prosedürlerini geri ödeme kapsamına almasına yol açmıştır. Yapılan araştırmalar rekonstrüktif meme cerrahisinin meme kanserinden sonra hayatına devam eden hastalar üzerinde olumlu duygusal ve psikolojik etkisi olduğunu göstermiştir. Bu prosedür hastaya meme kanseri ile travmatik mücadelenin bittiğini hissettirebilir.

SEÇENEKLER

Rekonstrüktif cerrahi teknolojisindeki gelişmeler sayesinde meme rekonstrüksiyonunda birçok seçenek bulunmaktadır. Üç ana teknik, meme implantları, hastanın kendi vücut dokusu (otolog doku) veya bu iki tekniğin bir kombinasyonu olarak özetlenebilir. İlk muayene sırasında cerrahınız detaylı bir tıbbi değerlendirme yapacak ve rekonstrüktif cerrahi hedeflerinizi dikkatle dinleyecek ve ardından meme rekonstrüksiyon cerrahisi için özel tedavi planınızı açıklayacaktır. Meme rekonstrüksiyonu mastektomi (eş zamanlı rekonstrüksiyon) ile eş zamanlı yapılabilir veya daha sonra (ertelenmiş rekonstrüksiyon) yapılabilir. Meme kanseri nedeniyle mastektomi planlanıyorsa, doktorunuzla mastektomi sonrası rekonstrüksiyon seçeneklerini tartışmanız çok önemlidir. Böylece cerrah, gelecekteki rekonstrüktif cerrahi için daha iyi bir temel sağlayan özel mastektomi tekniklerini kullanabilir. Kısmi veya total mastektomiler için meme rekonstrüksiyonu yapılabilir.

Hatırlamak! Şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nde meme kanseri nedeniyle memesi alınacak her hastanın ameliyattan önce bir plastik cerrah tarafından yasal olarak değerlendirilmesi gerekiyor!

Bu tür bir ameliyat geçirme dönemindeyseniz, lütfen bu konularla ilgilenen kalifiye bir plastik cerraha danışın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here