Sorunlu burun mutsuz ediyor!

Sorunlu burun mutsuz ediyor!

Mobbing (zorbalık) maalesef oldukça yaygın bir sorundur; birçok çocuk ve ergen, akranları tarafından “kusurlu” burunları ile ilgili acımasız alay hareketleri ile hedef alınır.

Burun estetiği ameliyatı burnun gelişimini tamamlamadığı için 18 yaşın altında yapılmamalıdır. Özellikle ergenlik döneminde bu tür alaylara maruz kalan kişiler, genç yetişkinken rinoplasti yaptırmak isteyebilirler.

İnsanların burunlarından mutsuz olmasının hem işlevsel hem de estetik nedenleri olabilir. Burun ameliyatı uygulamaları için bazı ana nedenlere değinecek olursak.

Burun, yüzün tüm görünümünü etkileyen en karakteristik yapıdır. Burun estetiği ile hedeflenen; Burnu yüzün diğer özellikleriyle uyumlu ve orantılı hale getirerek yüzde uyum yaratmaktır.

Burun Estetiği ve Burun Fonksiyonları

Pek çok kişi burun fonksiyonlarının düzgün çalışmaması ve nefes almada güçlük çekmesi nedeniyle burun ameliyatı olmak istemektedir. Deviasyon problemleri, konka hipertrofisi, polipler ve uyku apnesi gibi sorunlar rinoplasti ile aynı anda ele alınabilir. Birçok fonksiyonel rinoplasti hastasının amacı nefes almaya neden olan burun deformitesini doğal ve güzel bir görünümle düzeltmek olmalıdır.

Amerikan Fasiyal Plastik Cerrahi Derneği’nin (AAFPS) son yıllardaki istatistik raporu, burun estetiğinin ABD’de yaşayan 30 yaş altı kişilerde en sık uygulanan estetik müdahale olduğunu gösteriyor. Finansal güçlerini geliştirir kazanmaz, bu sorunları genç yetişkinler olarak çözmeye çalışırlar. Burun estetiği ameliyatı kadınlarda daha yaygın bir müdahale gibi görünse de erkeklerde de sıklıkla uygulanmaktadır. Elbette birçok kişi de sağlıklı nefes almak için rinoplastiden yararlanmaktadır.

Bazen doğuştan anormallikler, gelişimsel bozukluklar veya kaza sonucu yaralanmalar gibi durumlarda ortaya çıkan deformitelerin tedavisinde de burun estetiğinden yararlanıyoruz.

Dramatik Sonuçlar

Evet, başarılı bir ameliyatla daha iyi bir buruna sahip olabilirsiniz ama bu ameliyata hayatınızdan tüm memnuniyetsizliklerinize tek çözüm mantığıyla yaklaşırsanız yanılmış olacaksınız. Mutluluğunuz için gerçekçi beklentiler ve hedefler çok önemlidir. Ama benim gözlemim şu; Başarılı bir operasyon sonucunda mutlu olan kişilerin özgüvenleri artar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here