Caddede neler yapılacak?

Caddede neler yapılacak?

Kültür Mahallesi, Akdeniz Üniversitesi’ne olan yakınlığı nedeniyle öğrencilerin konaklama için tercih ettiği bir yerleşim alanı haline gelmiştir. Genç nüfusu nedeniyle bölgede gençlere yönelik birçok ticari işletme açıldı. İşletmelerin yoğun olarak hizmet verdiği 3805 Sokak, zamanla “kafeler sokağı” olarak anılmaya başlandı. İşyerleri nedeniyle yoğun araç ve yaya trafiği nedeniyle caddeyi yeniden düzenleme ihtiyacı ortaya çıktı.

Sokak düzenleme ihalesi yapıldı

Kepez Belediyesi, bölgedeki ticari işletme sahipleri ve sakinlerinin taleplerini dikkate alarak kafeler sokağını daha estetik ve işlevsel hale getirecek bir proje hazırladı.

Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin yapım ihalesi gerçekleşti. İhalenin yasal süreci tamamlanıp yer teslim edildikten sonra cadde düzenlemesinin yapımına başlanacak.

Sokakta ne yapılacak?

75. Yıl Caddesi ile Dumlupınar Bulvarı arasındaki 20 metre genişliğinde 954 metre uzunluğundaki cadde üzerinde her iki yöndeki trafik akışını korumak için düzenleme yapılacak. Kaldırım ve yol genişliklerinin orantılı olarak ayarlanacağı düzenleme kapsamında cadde asfaltı yenilenecek ve sıkıştırılmış beton kaplama yapılacaktır. Dekoratif mantar park taşlarının yerleştirileceği kaldırımda görme engelliler için yürüyüş yolu yapılacaktır. Yol kenarında park alanları oluşturulacak ve sokaklardaki çöp konteynerleri yer altına alınacaktır. Çeşitli ağaç türlerinin dikileceği trafiğe kapalı alanlara oturma mobilyaları da yerleştirilecektir.

Yakın zamanda bürokratları ile cadde düzenlemesinin yapılacağı caddeyi denetleyen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Hem yaya trafiğini rahatlatmak hem de sokağın değerini artırmak için prestijli bir kentsel dönüşüm projesi yapıyoruz, özellikle işletmelerin gençlerin ilgisini çektiği kafeler caddesi. Proje ile hem sokaktaki binaları hem de ticari işletmeleri değerli kılacak, vatandaşlarımızın özellikle gençlerin dinlenebileceği ve eğlenebileceği kaliteli bir mekan oluşturmuş olacağız. Sokak düzenleme çalışmalarımız hem Cafeler Caddesi’nin değerine değer katacak hem de buradaki yaşam kalitesini artıracak. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here